درخواست ایران برای شناسایی و تعقیب عاملان ترور شهید فخری‌زاده

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در محکومیت ترور دانشمند هسته‌ای و دفاعی کشور، شهید محسن فخری‌زاده، بیانیه‌ای صادر کرد و خواستار شناسایی و تعقیب عاملان ترور ناجوانمردانه آن شهید والامقام شد.

 

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، متن بیانیه ستاد حقوق بشر به شرح زیر است:

سیاست “فشار حداکثری ترامپ” که نسخه به‌روز شده “فشار فلج‌کننده اوباما” است با دو تیغ تحریم و ترور تلاش دارد تا به زعم خود در مسیر پیشرفت ملت ایران اخلال ایجاد کند. با وجود این که تحریم‌ها چه “فلج‌کننده” و چه “حداکثری” محصول تصمیم‌های کاخ سفید و کنگره امریکا است، اما این کشورهای غربی به‌ویژه اروپایی هستند که با اجرای تحریم‌ها و کشاندن آن به عرصه دارو و تجهیزات پزشکی تلاش دارند هزینه‌های پیشرفت خوداتکایی ملت ایران را بالا ببرند تا جایی که به گمان خود مردم را از پیگیری این مسیر سعادت‌بخش منصرف نمایند. به موازات این خصومت‌ورزی امریکایی – اروپایی، صهیونیست‌های تروریست که پرونده قطور و سیاهی در جنایت و کشتار دارند، نقش جلاد را ایفا کرده و تلاش دارند تا با حذف فیزیکی نخبگان ملی، ملت ایران را از داشتن گنجینه‌های علم و فناوری در مسیر پیچیده پیشرفت محروم نمایند.

ترور هدفمند و ناجوانمردانه‌ی دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشور شهید محسن فخری‌زاده در حالی رخ داد که وفق اسناد و معاهدات بین‌المللی، حق دسترسی به علم و فناوری، از حقوق مسلم ذاتی و غیرقابل عدول ملت‌ها به شمار می‌رود. ترور نظام‌مند دانشمندان ایرانی طی سال‌های اخیر، از یک طرف نقض آشکار قواعد آمره و غیر قابل تخطی حقوق بین‌الملل بشر از جمله نقض حق حیات مندرج در ماده 6 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی محسوب شده و موجبات مسئولیت بین‌المللی دولت‌های بانی و حامی و همچنین مسئولیت کیفریِ فردی مباشران و معاونان و شرکا این جنایات را به دنبال داشته و از طرف دیگر، مسئولیت بین‌المللی ناشی از ترک فعل و سکوت سایر کشورها از جمله کشورهای غربی مدعی حقوق بشر در برابر این قبیل نقض‌های آشکار قواعد آمره را به دنبال خواهد داشت.

تجربه 4 دهه گذشته اثبات کرده است که همواره “خون پاک”، نفاق منافقان را برملا، اعتماد به نفس ملی را افزایش  و رویش‌های انقلاب را بارورتر می‌کند. “خون پاک”، بساط راحت‌طلبی مرفهان بی‌درد را جمع و ماهیت تردیدکنندگان در نتیجه‌بخشی مقاومت فعال را افشا می‌کند و باز مردم، این صاحبان اصلی انقلاب مبارک اسلامی را میدان‌دار میدان انقلاب می‌کند.

مسئولیت‌شناسی و هوشیاری انقلابی اقتضا می‌کند تا آحاد مردم به ویژه نخبگان جامعه، مترصد ترفندها و فریب‌کاری‌های جریان تردید که همواره در بزنگاه‌های سرنوشت‌ساز و حساس، ساز تساهل و تسامح و حتی نرمش و عقب‌نشینی را کوک می‌کنند، باشند و اجازه ندهند این جریان مرموز عملاً خودباوری و خوداتکایی ملی را که ثمره “خون‌های پاک” است، هدف گرفته و هزینه‌های پیشبرد توطئه‌های دشمن را از زرادخانه قدرت و توان ملی پرداخت نماید.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن بزرگداشت مقام متعالی دانشمند شهید محسن فخری‌زاده که سهم به‌سزایی در قرارگرفتن ایران اسلامی در مرزهای جهانی دانش و فناوری هسته‌ای و دفاعی داشت و با عرض تبریک و تسلیت به ساحت مقدس صاحب‌العصر و الزمان عج‌الله تعالی فرجه الشریف و نایب بر حق ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دام ظله الوارف و نیز همسر گرامی و خانواده محترم این شهید عزیز و همه ملت ایران و ضمن محکومیت شدید ترور ناجوانمردانه سردار سپاه علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، تأکید می‌کند سکوت مقام‌ها و نهادهای بین‌المللی و دولت‌های غربی مدعی مبارزه با تروریسم و یا اتخاذ مواضع بی‌خاصیت و چندپهلو در قبال ترور عصر جمعه تهران، عملاً به معنای مشروعیت‌بخشی به تروریسم است.

از این‌رو، از دبیرکل سازمان ملل، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل و رئیس شورای حقوق بشر و نیز دولت‌های غربی می‌خواهد برای رهایی از اتهام مشروعیت‌بخشی به تروریسم با سرعت و صراحت، جنایت ترور دانشمند شهید فخری‌زاده را بدون هیچ ملاحظه‌ای این عمل مجرمانه را محکوم کرده و همه سازوکارها را برای همکاری با دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به منظور شناسایی، تعقیب و مجازات آمران و عاملان این جنایت به کار گیرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *