افت ۸۸۶ واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

به گزارش ایرنا، شاخص هم‌وزن با ۳۸۸ واحد کاهش به ۷۱۳ هزار و ۱۴۸ واحد و شاخص قیمت با ۲۲۱ واحد افت به ۴۰۶ هزار و ۹ واحد رسید.

امروز در معاملات بورس تهران، بیش از پنج میلیارد و ۹۴۶ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۴۱ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال معامله شد.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۲ هزار و ۴۸۰ واحد، پتروشیمی پردیس (شپدیس) با ۸۸۳ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۴۴۷ واحد، پتروشیمی شیراز (شیراز) با ۴۳۵ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۴۱۰ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۳۵۶ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) با ۲۸۳ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل؛ ملی صنایع مس ایران (فملی) با یک هزار و ۱۳ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۹۲۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۶۷۵ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۶۷۵ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۴۱۴ واحد، مبین انرژی خلیج فارس (مبین) با ۲۵۰ واحد و گروه بهمن (خبهمن) با ۲۲۷ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند.

بر پایه این گزارش، گروه مالی شهر (شهر)، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (خگستر)، ایران خودرو (خودرو)، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، زاماد (خزامیا)، کارتن ایران (چکارن) و بهساز کاشانه تهران (ثبهساز) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۹۱۹ میلیون و ۳۷ هزار برگه سهم به ارزش ۶سه هزار و ۹۳۱ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز در امروز بیش از سه واحد کاهش داشت و به ۲۶ هزار و ۴۲۹ واحد رسید. در این بازار بیش از چهار میلیارد و ۲۸۷ میلیون برگه سهم و اوراق مالی داد و ستد شد.

پلیمر آریا ساسول (آریا)، پتروشیمی زاگرس(زاگرس)، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، بیمه دی (ودی)، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر)، ویتانا (غویتا)، صنایع پتروشیمی تخت جمشید (شجم) و داروسازی شهید قاضی (دقاضی) تأثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند.

در مقابل، ایران‌خودرو دیزل (خاور)، مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان)، سرمایه گذاری مس سرچشمه (سرچشمه)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، بیمه پاسارگاد (بپاس)، مدیریت انرژی تابان هور (وهور)، گروه انتخاب آرمان الکترونیک (انتخاب) و بیمه سامان (بساما) با تأثیر منفی بر این شاخص همراه بودند.