رونمایی از پنج سامانه الکترونیکی در دادگستری استان البرز/ کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد با چند کلیک

خبرگزاری میزان- رییس کل دادگستری استان البرز گفت: رونمایی از ۵ سامانه الکترونیکی برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود تصدیقی بر پیشرو بودن دادگستری کل استان در طراحی و اجرای برنامه‌های با محوریت تکریم ارباب رجوع و تسریع در فرآیند انجام امورات مراجعان و مردم است.

خبرگزاری میزان – در آیینی که به مناسب هفته قوه قضائیه برگزار شد پنج سامانه الکترونیکی دادگستری استان البرز رونمایی و مورد بهره برداری قرار گرفت. حسین فاضلی هریکندی ریس کل دادگستری استان البرز در این آیین رونمایی که با حضور حسن مددی دادستان عمومی و انقلاب کرج، حسین اعظمی چهاربرج معاون قضایی رئیس کل و دبیر شورای تحول دادگستری استان، فرید نجف نیا معاون فرهنگی، مهدی شمسی معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری و عباس خدارحمی سرپرست معاونت برنامه ریزی دادگستری برگزار شد با اشاره به نتایج پربار برنامه تحول قضایی در دادگستری استان البرز، رونمایی از این سامانه‌ها که برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود را تصدیقی بر پیشرو بودن دادگستری کل استان در طراحی و اجرای برنامه‌های با محوریت تکریم ارباب رجوع و تسریع در فرآیند انجام امورات مراجعان و مردم دانست.

وی افزود: امروز از پنج سامانه رونمایی می‌شود که بخشی از آن معروف به «سامانه‌های سه‌گانه زندان‌ها و اقدامات تامینی» است که بدین منظور در سامانه نخست که به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد اختصاص دارد خیران می‌توانند به آزادی محکومان زندانی کمک کنند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز بیان کرد: در این سامانه که مختص زندانیان استان البرز است هم وطنان و هم استانی‌ها می‌توانند بدون محدودیت زمانی و مکانی با مراجعه به سایت http://azadi.qazaalborz.ir/ و با انتخاب شخص محکوم زندانی که قصد کمک به وی دارند و تعیین مقدار کمک نقدی و پرداخت وجه در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد نقش داشته باشند.

وی ادامه داد: سامانه دوم از سه گانه زندان‌ها به رصد مجرمین حرفه‌ای اختصاص دارد و بدین ترتیب با کمک این سامانه، کلیه مجرمین حرفه‌ای در صورت آزادی در بانک اطلاعاتی آنلاین با هدف اتخاذ تدابیر پیشگیرانه مورد رصد قرار خواهند گرفت تا از ارتکاب مجدد جرم پیشگیری شود.

رییس کل دادگستری البرز سومین سامانه از سه گانه زندان‌ها را «سامانه همیار اجرای احکام کیفری (سها)» معرفی کرد و گفت: در این سامانه اطلاعات کلیه زندانیان وارد شده و پس از پالایش به صورت آنلاین، کلیه زندانیان دارای شرایط عفو و برخوردار از نهاد‌های ارفاقی شناسایی و به قضات و مسئولان به منظور تصمیم گیری معرفی خواهند شد؛ این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که نیازی به تقاضای شخص نبوده و جمع‌آوری و استخراج اطلاعات به صورت آنلاین و با درخواست قضات قابل دسترس خواهد بود.

عالی‌ترین نماینده قوه قضائیه در استان البرز با اشاره به اینکه سامانه چهارم مربوط به فعالین اقتصادی با عنوان «سامانه مشورتی تحلیل اقتصادی دادگستری البرز (سمتاد)» است بیان کرد: در این سامانه اطلاعات کلیه بنگاه‌های اقتصادی و اشخاص حقوقی و حقیقی دارای فعالیت اقتصادی ثبت و ضبط شده و با هدف کمک به حفظ فعالیت واحد‌های تولیدی و تحقق شعار جهش تولید، اطلاعات لازم در اختیار مسئولان قضایی استان و قضات تصمیم گیرنده در خصوص پرونده‌هایی که یکی از طرفین آن بنگاه‌های اقتصادی است قرار خواهد گرفت و سعی می‌شود هر نوع تصمیم گیری در خصوص بنگاه‌های اقتصادی بعد از اخذ تحلیل از این سامانه و بررسی موضوع در شورای مشورتی اقتصادی دادگستری استان صورت گیرد.

وی سامانه GIS را پنجمین سامانه‌ای معرفی کرد که مورد بهره برداری قرار گرفته و توضیح داد: این سامانه در راستای کمک به اقدامات قرارگاه صیانت از بیت المال و حفظ کاربری، ایجاد شده است، اما بر اساس زیرساخت‌های تدارک دیده شده علاوه بر این، نقشه جرایم پرتکرار استان، رصد تغییر کاربری‌ها به صورت هوشمند و آنلاین و ارائه گزارش تغییرات ایجاد شده، بخشی از قابلیت‌های این سامانه است که نتایج پرباری برای استان خواهد داشت.

فاضلی هریکندی با اشاره به پیشرو بودن دادگستری استان البرز در طراحی و اجرای سامانه‌های برخط و الکترونیک، تصریح کرد: سامانه نوبت دهی الکترونیکی در شعب خانواده و اجرای احکام برای نخستین بار در کشور در استان البرز اجرایی شد که با توجه به موفقیت آمیز بودن این سامانه، اجرای آن در کلیه استان‌های کشور تکلیف شده است.

وی از اقدامات دبیرخانه شورای تحول دادگستری استان البرز به عنوان یکی از بازوان تحقق برنامه‌های تحولی تقدیر کرد و گفت: بی‌شک بدون اقدامات جهادی و از خودگذشتگی همکاران قضایی و اداری در یک سال گذشته و تلاش جهادگونه برای تحقق سیاست‌های ابلاغی ریاست محترم قوه قضائیه و اجرای برنامه‌های تحولی دادگستری استان این موفقیت‌ها در دادگستری استان محقق نمی‌شد.