سخنگوی تعزیرات: وضعیت فعلی قیمت لبنیات “گرانفروشی” است/سازمان حمایت هیچ گزارش تخلفی نداده است

سخنگوی تعزیرات گفت: وضعیت فعلی لبنیات از نظر ما گرانفروشی است.

قیمت بسیاری از کالاها در سطح بازار حال و روز خوبی ندارد و در حالی که در ابتدای بحران کرونا توصیه‌های دولتی حاکی از این بود که نباید شاهد افزایش غیرقانونی و بی‌ضابطه قیمت‌ها باشیم، اما همزمان با بازگشایی اصناف و شروع به کار مجدد آنها، مردم با رشد عجیب قیمت بسیاری از کالاها و خدمات شدند.

رشد قیمت‌ها که از بازار خودرو شروع شده بود، حالا از حوزه گوشت و لوازم خانگی گذشته و خود را به بازار لبنیات رسانده‌ است؛ بازاری که هر سال حداقل یک‌بار با افزایش قیمت بی‌ضابطه و غیرقانونی خود را در منظر مردم و رسانه‌ها و مسئولان نظارتی قرار می‌دهد و معمولا هم تولیدکننده است که محصول خود را با قیمت‌ موردنظر یا نزدیک به هدف، روانه  بازار می‌کند.

در روزهای گذشته هم دوباره گرانی محصولات لبنی گلایه مردم را در پی داشت که  سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه خبر درباره این موضوع گفت: متأسفانه ابتدای هر سال شاهد یکسری افزایش قیمت‌های تحمیلی از سوی کارخانجات هستیم که موجب ناراضایتی مردم می‌شود؛ متولیان امر در سازمان حمایت باید از همان ابتدای سال افزایش قیمت قانونی را اعلام کنند تا تولیدکننده و مصرف‌کننده تکلیف خود را بدانند اما الان وضعیت طوری است که اول افزایش قیمت از سوی تولیدکنندگان انجام می‌شود بعد درباره آن حرف می‌زنند و دعوا می‌کنند و در نهایت توافق می‌کنند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی تأکید کرد: از نگاه ما وضعیت فعلی گرانفروشی است و گزارش‌های تخلف باید از سوی دستگاه‌ها مسئول ارسال شود. تا الان چیزی از سوی سازمان حمایت به عنوان تخلف به ما ارجاع نشده است.

وی ادامه داد: تخلف را سازمان حمایت باید اعلام کند تا زمانی که قیمت جدید را اعلام نکند قطعا این افزایش قیمت‌ها از سوی تولیدکنندگان لبنیات، گرانفروشی است. حرف ما این است که سازمان حمایت افزایش قیمت را شفاف اعلام کند نه اینکه کارخانه تولیدکننده ابتدا بیاید به صورت پلکانی قیمت را افزایش دهد و بعد از آن به سمت پذیرش قیمت‌ها برویم؛ کارخانه لبنی نباید این اجازه را داشته باشد که تا قبل از اعلام رسمی قیمت‌ها،‌ خودسرانه به افزایش قیمت‌ اقدام کند.