شاخص کل فرابورس ایران از سقف تاریخی خود عبور کرد

در پایان سومین هفته آذرماه ۱۳۹۸ گرچه شاخص کل آیفکس در پله ۴۳۸۶ واحدی قرار گرفت، اما در طی هفته با رسیدن به سطح ۴۳۹۲ واحدی، سقف تاریخی جدیدی را برای خود ثبت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرابورس ایران، در پایان سومین هفته آذرماه ۱۳۹۸ گرچه شاخص کل آیفکس در پله ۴۳۸۶ واحدی قرار گرفت، اما در طی هفته با رسیدن به سطح ۴۳۹۲ واحدی، سقف تاریخی جدیدی را برای خود ثبت کرد. به این ترتیب بازدهی شاخص از ابتدای سال تا ۲۲ آذر ۹۴ درصد افزایش یافت و در ضمن نسبت به ابتدای هفته نیز رشد ۵.۴ درصدی را ثبت کرد.

در هفته منتهی به ۲۲ آذر، ارزش بازار فرابورس به رقمی بالغ بر ۴ میلیون و ۵۷۶ هزار میلیارد ریال رسید که نشان‌دهنده رشد ۴.۶ درصدی از ابتدای هفته و رشد ۷۸ درصدی از ابتدای سال جاری است. لازم به اشاره است که پس از سپری شدن ۳ هفته از ابتدای آذر، ارزش کل بازار و شاخص کل آیفکس هر دو رشد ۱۱ درصدی از ابتدای ماه داشته‌اند.

آمار معاملات بازارها

در هفته‌ای که سپری شد، هر سه شاخصه ارزش، حجم و تعداد معاملات در مسیر افزایشی نسبت به هفته قبل قرار داشتند؛ با این‌حال شدت این افزایش در ارزش دادوستدها بیشتر بود و انعکاس آن را در رنگِ سبزِ تمامی تابلوهای فرابورس می‌توان مشاهده کرد.

ارزش معاملات در پایان هفته با رسیدن به ۱۱۲ هزار میلیارد ریال، رشد ۹۴ درصدی نسبت به هفته قبل داشت، اما مشاهده روند معاملات شنبه تا چهارشنبه از اختلاف چشم‌گیر این متغیر معاملاتی در ۱۷ آذر نسبت با سایر روزها حکایت دارد؛ دلیل این تفاوت به فروش اوراق منفعت دولت در روز یکشنبه بازمی‌گردد.

حجم معاملات نیز در این هفته از رشد ۸ درصدی نسبت به هفته پیشین حکایت  می‌کند به طوری که با ثبت جابه جایی ۹ هزار و ۶۳۹ میلیون ورقه، مسیر صعودی هفته گذشته در این متغیر ادامه پیدا کرده است.

همچنین تعداد معاملات در این هفته ۱۱ درصد نسبت به هفته قبل بیشتر بود و شاهد یک میلیون و ۶۸۴ هزار دفعه معامله بین خریداران و فروشندگان بودیم.

بازارهای مختلف در یک نگاه

بازارهای مختلف به لحاظ ارزش معاملات در این هفته روندی صعودی نسبت به هفته قبل داشتند، اما این روند در برخی بازارها شدت بیشتری داشت. بیشترین افزایش در این آیتم نسبت به هفته گذشته به بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) بازمی‌گشت که با ۷۳۹ درصد رشد، بیشترین افزایش را بین سایر بازارها داشت.

در رتبه دوم افزایش ارزش دادوستدها نسبت به هفته گذشته نیز بازار ابزارهای نوین مالی قرار گرفت که رشد ۴۵۰ درصدی، نشان از هفته‌ای پرکار برای همکاران ما در این واحد داشت.

اما اگر بخواهیم از منظری دیگر نیز به معاملات بازارهای مختلف فرابورس نگاه کنیم، بیشترین ارزش دادوستدها مربوط به بازارهای ابزارهای نوین بود که با ثبت حدود ۶۱ هزار میلیارد ریال معامله، بیشترین وزن را بر دوش داشت. همچنین در رتبه دوم بالاترین رقم ارزش معاملات، بازار دوم فرابورس قرار گرفت که طی این هفته ۲۹ هزار میلیارد ریال از معاملات را به خود اختصاص داده بود.

بازارهای پایه، بازار اول و بازار SME نیز به ترتیب در رتبه های سوم تا پنجم قرار گرفتند.

فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی

در هفته منتهی به ۲۲ آذر ۱۳۹۸، ترکیبی نسبتا متوازن را بین صنایع با بیشترین ارزش معاملات خرد شاهد بودیم. بر این اساس گروه فلزات اساسی با ۴ هزار و ۴۴۵ میلیارد ریال ارزش معاملات خرد، سهم ۹ درصدی از کل معاملات را بر عهده داشت.

گروه‌های مواد و محصولات دارویی و همچنین محصولات شیمیایی نیز با سهم ۸ درصدی از کل ارزش معاملات خرد بازار سهام، مشترکا در رتبه دوم قرار گرفتند و گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر نیز با ۳ هزار ۴۲۸ میلیارد ریال معامله و سهم ۷ درصدی از ارزش معاملات خرد، در رتبه سوم قرار گرفت.

هفته گذشته مهمترین رویدادهای فرابورس ایران در بازار ابزارهای نوین مالی اتفاق افتاد، هفته‌ای که با عرضه اخزا آغاز و با عرضه آن نیز پایان یافت. این دو نماد که به ترتیب «اخزا۸۰۸» و «اخزا۸۱۰» نام دارند مجموعا ۲۵ هزار میلیارد ریال ارزش داشته و سررسیدهای آنها نیز به ترتیب ۱۷ آبان و ۱۰ دی سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

همچنین در این هفته شاهد پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت در نمادهای «افاد۶۱» و «افاد۶۲» بودیم که طی آن ۴۰ میلیون ورقه به قیمت پذیره‌نویسی هر ورقه یک میلیون ریال تماما به فروش رسید.

لازم به ذکر است در هفته جاری، رئیس‌جمهور روحانی نیز با حضور در مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را تقدیم کرد. در جداول این لایحه می‌توان اعداد، ارقام و سیاست‌هایی را مشاهده کرد که از سالی پرکار برای بازار سرمایه و فرابورس حکایت دارد.