علت عدم‌تشکیل “کمیسیون قضایی” بعد از گذشت ۳ ماه از شروع به کار مجلس جدید چیست؟!

یک نماینده با بیان اینکه قریب به ۳ ماه از تشکیل مجلس جدید می‌گذرد اما متأسفانه هنوز کمیسیون قضایی مجلس تشکیل نشده گفت:بسیاری از نمایندگان مجلس با عناوینی نظیر حقوقدان و دادستان وارد مجلس شده‌اند اما متقاضیان عضویت در این کمیسیون، فقط ۸ نفر بوده‌اند.

 

حجت‌الاسلام حسن نوروزی؛ نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره تشکیل نشدن کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم اظهار کرد: قریب به سه ماه از تشکیل یازدهمین دوره مجلس می‌گذرد اما متأسفانه هنوز کمیسیون قضایی مجلس تشکیل نشده است!

وی با بیان اینکه برخی خالی بودن 14 کُرسی مجلس یازدهم را دلیلی بر تشکیل نشدن کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس عنوان می‌کنند، متذکر شد: کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تنها فرصتی برای خدمات قضایی در حوزه قانونگذاری به مردم است که باید این کمیسیون هرچه سریع‌تر تشکیل شود.

سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس دهم تصریح کرد: در دوره مجلس دهم، 40 درصد اقدامات و فعالیت‌های مجلس به‌عهده کمیسیون قضایی و حقوقی بوده است اما متأسفانه در دوره یازدهم با وجود نواقص قانونی‌ای که در این حوزه وجود دارد، هنوز کمیسیون تخصصی آن تشکیل نشده است.

 

حجت‌الاسلام نوروزی تصریح کرد: در ادوار گذشته مجلس و به‌خصوص دوره دهم، 70 درصد تنقیح قوانین به‌عهده کمیسیون قضایی و حقوقی بوده است که این نشان‌دهنده اهمیت این کمیسیون است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه کمیسیون قضایی و حقوقی در اسرع وقت تشکیل شود، افزود: در کشور ما 16 میلیون پرونده قضایی در دادگاه‌ها وجود دارد اما کمیسیون قضایی مجلس که می‌تواند گره‌ای از مشکلات کشور باز کند، هنوز تشکیل نشده است؛ بسیاری از نمایندگان مجلس با عناوینی نظیر حقوقدان و دادستان وارد مجلس شده‌اند اما متقاضیان عضویت در این کمیسیون، فقط 8 نفر بوده‌اند.

نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس اضافه کرد: طبق آمارها در کشورمان 40 میلیون نفر درگیر مسائل حقوقی و قضایی هستند اما کمیسیون قضایی که جامعه هدف گسترده‌‌ای نیز دارد، هنوز تشکیل نشده است.

حجت‌الاسلام نوروزی در پایان با اشاره به زمان تشکیل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطرنشان کرد: طبق وعده‌ای که آقای قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب‌رئیس مجلس داده، قرار است کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس پس از 21 شهریور و تعیین تکلیف مرحله دوم انتخابات مجلس تشکیل شود زیرا هنوز 14 کُرسی مجلس یازدهم خالی است.