نظام بانکی اهرم انتقال اقتصاد سنتی به هوشمند

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: انتظار نداریم که نظام بانکی مسؤولیت انتقال اقتصاد ایران از سنتی به هوشمند را برعهده بگیرد ولی نظام بانکی می‌تواند اهرم این موضوع باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، فرهاد دژپسند، استفاده از فناوری‌های نوین، دانش بنیان کردن امور در کنار استفاده از سرمایه‌های مادی و انسانی را ٣ مؤلفه اقتصاد هوشمند عنوان کرد.

وی گفت: در اقتصاد مقاومتی باید در کنار خلق منابع، هزینه‌ها را هم کاهش دهیم.

دژپسند افزود: بر اساس گزارشات نهادهای بین المللی، ٧ هزار میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی چین و ٢٦ درصد از کل تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ٢٠٣٠ ناشی از استفاده از هوش مصنوعی خواهد بود.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: اگر فناوری زنجیره بلوک جای خود را در نظام بانکی پیدا کند، تا ٧٠ درصد ظرفیت کاهش هزینه‌های بانکی را در پی خواهد داشت.

دژپسند گفت: استفاده از فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی با توسعه مشتریان و تنوع خدمات بانکی می‌تواند ٣٠ تا ٥٠ درصد درآمدهای بانک‌ها را بالا برد.

وی تصریح کرد: با استفاده از هوش مصنوعی در عملیات فناوری اطلاعات ٢٠ تا ٢٥ درصد هزینه‌های کاهش می‌یابد و ١٣ درصد نیز تولید محصول جدید کاهش خواهد یافت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه هوش مصنوعی ١٧ درصد درآمد بیشتری خواهند داشت و خاطر نشان کرد: هوش مصنوعی ٣٦٠ هزار ساعت از فعالیت پیشخوان بانک‌ها را کاهش خواهد داد.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود افزود: انتظار نداریم که نظام بانکی مسؤولیت انتقال اقتصاد ایران از سنتی به هوشمند را برعهده بگیرد ولی نظام بانکی می‌تواند اهرم این موضوع باشد.

وی اظهار داشت: نظام بانکی شعبه محور هزینه‌ای ٤ دلاری، تلفن محور ٣.٧٥ دلاری و موبایلی تنها ٠.٨ دلاری دارد و اگر هوشمند شود، از این رقم هم هزینه کمتری خواهد داشت.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: در ١٠ ماهه گذشته حجم تجارت خارجی کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با وجود تمامی تحریم‌ها و محدودیت‌ها کاهش مختصری داشته که آن هم بیشتر ناشی از کاهش ٣٠ درصدی نرخ پایه‌های صادراتی است اما از نظر وزنی صادرات ٢٠ درصد رشد یافته است.

وی افزود: سرمایه گذاری خارجی در ٩ ماهه امسال هم ٣٢ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.