وقوع بزرگترین پرداخت غیرحضوری در تاریخ نظام بانکی ایران

همه می‌دانند دریافت هر نوع تسهیلات بانکی و یا از مسیر بانکی در کشور مستلزم بروکراسی‌ها و کاغذبازی‌های قانونی و الزامی است و در این میان پرواضح است که حضور متقاضی، احراز هویت و امضای اوراق الزامی است.

در روزهای اخیر اما بدون شک بزرگترین پرداخت غیرحضوری قرض‌الحسنه در کشور در حال وقوع است که در تاریخ کشور مشابهی ندارد و نباید به راحتی از کنار آن عبور کرد. بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا، مبلغ یک میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به سرپرستان خانوارهای تحت پوشش یارانه در حال اجراست که تا این لحظه ۳۰ میلیون تقاضا برای دریافت آن به ثبت رسیده است.

کافیست تصور شود مدیریت این ۳۰ میلیون تقاضا به شکل حضوری و از طریق مراجعه به بانک‌های کشور، چه حجم عظیمی از رفت‌وآمدها، صف‌های طولانی برای رسیدگی، حجم بالایی از انبوهی از مدارک و صرف کاغذ و از همه مهم‌تر ایجاد برخی نگرانی‌ها و نارضایتی‌ها به بانک‌های کشور و مردم وارد می‌کرد.

از این مهم نیز نباید غافل شد که اگر بسترها، زیرساخت‌های فنی و انسانی و اعتماد کافی به توانایی نظام بانکی کشور در تحقق این امر وجود نداشت، چه بسا در شرایط حساس امروز، اصلا چنین مصوبه‌ای در دستور کار مسوولان ستاد مقابله با کرونا قرار نمی‌گرفت.

یک محاسبه کوچک می‌گوید تحقق این مهم به شکل حضوری، حداقل مستلزم ۶۰ میلیون سفر درون شهری در سراسر کشور بود. اما این تمام ابعاد پنهان ماجرا نیست و همانطور که ذکر شد صرفه‌جویی‌های گسترده و تکریم بی‌سابقه ارباب رجوع نیز در پس پردازش این تقاضای ده‌ها میلیونی به وقوع پیوسته است.

در حال حاضر متقاضیان به راحتی و با ارسال تنها یک کد ملی به یک سرشماره، منتظر دریافت وام یک میلیون تومانی خود می‌مانند. اما در پشت صحنه زیرساخت‌های فنی و الکترونیکی گسترده‌ای در نظام بانکی کشور باید فراهم بوده و به درستی کار کند تا به پشتوانه آن، ستاد مقابله با کرونا بتواند به سهولت چنین مصوبه‌ای را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در تاریخ نظام بانکی کشور اجرایی کند.

لذا همانطور که ذکر شد، ‌هم‌اکنون زیرساخت‌های فنی و سامانه‌های متعددی در نظام اداری و بانکی کشور باید به چرخش بیفتند تا به بیش از ۳۰ میلیون تقاضا که تنها با ارسال یک پیامک ساده انجام شده است، پاسخ دهند.

در این میان اما موضوع بسیار مهم دیگری که فارغ از آمادگی نظام پولی و بانکی کشور برای تحقق این مهم، نباید از نظرها غافل بماند، تحقق اتفاق مبارک امضای دیجیتال و احراز هویت الکترونیکی است. این موضوع یکی دیگر از رویدادهای باارزش در پس وقوع بزرگترین پرداخت غیرحضوری در تاریخ نظام بانکی ایران است.

این مهم نیز فارغ از نیاز به وجود زیرساخت‌ها و بسترهای فنی در نظام بانکی کشور، مستلزم شکستن یکی از بزرگترین نگرانی‌ها و سدها در تحقق یکی از قدیمی‌ترین تقاضاها برای اجرای امضای الکترونیکی و احراز هویت غیرحضوری در کشور بود.

اتفاقی که سرانجام رخ داد و در رویدادی بی‌سابقه، نظام بانکی کشور، به واسطه سال‌ها سرمایه‌گذاری، پیشرفت‌های فنی، زیرساختی و آموزشی، بدون کوچک‌ترین گزارشی از بروز خطا یا مشکل، از عهده آن با موفقیت و سربلندی بیرون آمد. مخلص کلام اینکه وقوع بزرگترین رویداد و پردازش غیرحضوری و الکترونیکی در نظام بانکی کشور، امر کوچکی نیست و دستمریزاد دارد.