500 میلیارد تومان از املاک مازاد بانک مسکن واگذار می‌شود

رئیس اداره کل ساختمان بانک مسکن از برنامه‌ریزی برای ثبت بالاترین رکورد فروش املاک مازاد در این بانک در نیمه دوم سال ۹۸ خبر داد.
500 میلیارد تومان از املاک مازاد بانک مسکن واگذار می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اسحاق خاکی رئیس اداره کل ساختمان بانک مسکن، ‌اعلام کرد: یکی از مهمترین اهداف و برنامه‌های تعیین شده در این اداره برای نیمه دوم سال ۹۸ تحقق برنامه تعریف شده برای فروش املاک مازاد بانک مسکن به میزان ۵۰۰ میلیارد تومان و معادل ۹۰ درصد برای اولین بار در سابقه بانک است.

وی افزود: همچنین در نیمه دوم سال ۹۸ برای بهره‌برداری از سایت‌های فروش املاک مازاد بانک به صورت مستقل و در قالب سایت شرکت فام (شرکت فروش املاک مازاد بانک‌ها) برنامه‌ریزی شده است.

به گفته وی، از سوی دیگر حصول پیشرفت ۹۰ درصدی در راه‌اندازی سامانه جامع ساجام شامل ۱۱ زیر نرم‌افزار در حوزه مهندسی و املاک از دیگر برنامه‌های تعریف شده در این حوزه است.

خاکی همچنین در مورد سایر برنامه‌ها و اهداف تعریف شده در این اداره کل برای اجرا و تحقق در نیمه دوم سال جاری اظهار کرد: از دیگر سیاست‌های طراحی شده در این اداره همچنین می‌توان به برنامه‌ریزی برای برگزاری مناقصه به منظور اجرای ۱۰ پروژه تعریف شده در بانک مسکن تا پایان سال جاری اشاره کرد.

وی افزود: پیشبرد مطالعاتی و اجرایی ۱۶ پروژه احداثی و ۳۰ پروژه بازسازی در سال ۹۸ تعریف شده است که این برنامه‌ها بر اساس برنامه ۳ سالانه تدوین شده برای سال های ۹۹، ۹۸ و ۱۴۰۰ عملیاتی خواهد شد.

اتمام عملیات اجرایی و افتتاح پروژه‌های احداثی مدیریت شعب استان‌های بوشهر و یزد نیز یکی دیگر از برنامه‌ها و سیاست‌های تعریف شده در اداره کل ساختمان بانک مسکن است که رییس این اداره کل از برنامه‌ریزی برای تحقق آن در نیمه دوم سال جاری خبر داد.

خاکی با بیان اینکه تکمیل دفترچه‌های فنی و ملکی ساختمان‌های بانک مسکن به تفکیک استان‌ها و تهیه کتابچه آمار تجمیعی املاک و ثبت در سامانه ساجام از دیگر سیاست‌هایی است که در نیمه دوم سال ۹۸ پیگیری و محقق خواهد شد، گفت: هدفمند کردن تخصیص بودجه سرمایه‌ای بانک مسکن برای بازسازی ساختمان‌ها با انجام چند اقدام مهم در نیمه دوم سال ۹۸ پیگیری خواهد شد.

وی توضیح داد: در این زمینه تخصیص اعتبار پیش‌بینی شده در سال ۹۸ برای احداث، بازسازی و خرید املاک در مدیریت‌های شعب به میزان ۸۵ درصد و ساختمان‌های ادارات مرکزی به میزان ۱۵ درصد تعیین شده که این موضوع نشان‌دهنده در اولویت قرار دادن و توجه ویژه به حوزه‌های عملیاتی بانک است. همچنین کاهش جدی در هزینه‌های غیرضروری آماده‌سازی و تعمیرات شعب استیجاری با ابلاغ نظام‌نامه تأمین اعتبار و انتقال بخشی از هزینه‌ها به موجرین در زمان عقد قراردادهای استیجاری در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس اداره کل ساختمان بانک مسکن با بیان اینکه شناسایی شعب فرسوده و ناپایدار برای اولویت‌بندی در تخصیص بودجه سرمایه‌ای و تعریف پروژه‌های مقاوم‌سازی، احداثی و بازسازی نیز از دیگر فعالیت‌های تعریف شده محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: همچنین پیشنهاد دو برنامه برای سال ۹۸ در جهت کاهش هزینه‌های بهره‌برداری و استفاده بهینه از دارایی‌های بانک در دستور کار قرار گرفته است.

وی در مورد جزییات این دو برنامه اعلام کرد: یکی از این برنامه‌ها، پیاده‌سازی مکانیزم و فرآیند مهندسی ارزش در اداره کل ساختمان بانک مسکن است؛ از سوی دیگر و در قالب برنامه دوم، پیاده سازی ایزو ۵۰۰۱ به صورت آزمایشی در استان تهران در دستور کار قرار گرفته است.