رئیسی: طرح مرتبط با دادگاه‌های اقتصادی را در مجلس پیگیری می‌کنیم/ برای امیدآفرینی در جامعه نباید به بیرون مرزها چشم دوخت

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر تداوم دادگاه‌های مفسدان اقتصادی گفت: به‌دنبال آن هستیم با ارائه طرحی جامع به مجلس این فرایند را از موضوعی استثنائی و اضطراری به رویه‌ای مستمر و اقدامی نهادینه در دستگاه قضا تبدیل کنیم.

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای‌عالی قوه قضاییه، با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، بر ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و صیانت از سلامت جانی دانش‌آموزان و کادر آموزشی و پژوهشگران کشور تأکید کرد.

* صیانت از اندیشه نسل جوان در گروی اجرای منویات رهبری است

رئیس قوه قضاییه همچنین لزوم صیانت از فکر و اندیشه دانش‌آموزان و دانشجویان را متذکر شد و گفت: صیانت از فکر و اندیشه دانش‌آموزان و دانشجویان و خردمندی و خردورزی نسل جوان و نوجوان ما در گروی اجرای منویات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین نظام آموزشی کشور است.

* نقش تربیت نیروی مؤمن و انقلابی در کاهش آسیب‌های اجتماعی

رئیسی با اشاره به نقش دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی در تربیت نیروهای فرهیخته و متعهد، خاطرنشان کرد: تعلیم و تربیت بهنگام از مهم‌ترین عناصر در پیشگیری از وقوع جرم است و اگر فکر و اندیشه فرزندان این مرز و بوم بر اساس آموزه‌های انقلابی و فرهنگ دینی پرورش یابد، شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

* طرح جامع برای نهادینه‌کردن برگزاری دادگاه‌های اقتصادی

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از مقام معظم رهبری به‌خاطر موافقت ایشان با پیشنهاد دستگاه قضایی برای تداوم برگزاری دادگاه‌های ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی، از ارائه طرحی جامع برای نهادینه و نظام‌مند کردن روند برگزاری این دادگاه‌ها سخن گفت.

* می‌خواهیم هم بیت‌المال حفظ شود هم دادگاه‌ها عادلانه باشد

رئیسی با تأکید بر تداوم دادگاه‌های مفسدان اقتصادی در عین حال گفت: به‌دنبال آن هستیم با ارائه طرحی جامع به مجلس این فرایند را از موضوعی استثنائی و اضطراری به رویه‌ای مستمر و اقدامی نهادینه در دستگاه قضا تبدیل کنیم تا هم حقوق بیت‌المال حفظ شود، هم برخورد با مفسدان به‌صورت قانونمند، سریع، دقیق و عادلانه پیگیری شود.

* نباید اجازه داد کسی فرصت ارتکاب فساد اقتصادی پیدا کند

رئیس قوه قضاییه با تصریح به این که به هیچ عنوان نباید به مفسدان اقتصادی مجال داده شود، از بین بردن زمینه‌های فساد را علاوه بر برخورد با مفسدان و برگزاری دادگاه‌های ویژه، در گروی اصلاح ساختارهای فسادزا دانست و از دولت و مجلس خواست که اصلاحات مورد نظر مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی را با جدیت دنبال کنند.

* باید ساختارهای اقتصادی فسادزا را اصلاح کنیم

رئیسی اصلاح نظام بانکی و پولی، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام گمرکی و واردات و صادرات را از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اصلاحات در حوزه اقتصادی دانست که به کاهش جرایم و پرونده‌های قضایی منجر خواهد شد.

* اهانت به مقدسات و عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها سناریویی حساب‌شده است

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنانش با ابراز تأسف از اهانت به مقدسات در برخی کشورهای اروپایی همزمان با عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی و محکومیت این اقدامات موهن گفت: جسارت به قرآن کریم و اهانت به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) در اروپا و برقراری رابطه بین یک کشور به‌ظاهر اسلامی با صهیونیست‌ها سناریویی حساب‌شده است که در یک اتاق فکر طراحی شده‌اند.

* می‌خواهند به اقتدار نظام اسلامی در منطقه آسیب بزنند

رئیسی افزود: همه این اقدامات یک منشأ دارد که می‌خواهند اقتدار اسلام در دنیا و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه را دچار آسیب کنند؛ غافل از این که چنین اقدامات خباثت‌باری موجب افزایش نفرت عموم ملت‌های آزاده از عاملان و حامیان این کارها خواهد شد.

* جسارت به قرآن و پیامبر اعظم توهین به کل بشریت است

رئیس قوه قضاییه گفت: اهانت به قرآن کریم اهانت به همه کُتب آسمانی و جسارت به وجود مقدس پیامبر اعظم(ص) اهانت به همه انبیای عظام و توهین به انسان و کل بشریت است که هرگز قابل قبول نیست.

* مدنیت انسان امروز محصول تلاش‌های مصلحانه پیامبران الهی است

رئیسی با انتقاد شدید از سکوت مجامع بین‌المللی و مدعیان حقوق بشر در برابر این اهانت‌ها، تأکید کرد: هر مدنیتی که برای بشر امروز وجود دارد، در پرتو آموزه‌ها و تلاش‌های مصلحانه انبیای الهی است که اگر آن را از انسان معاصر بگیرند، چیزی برای او باقی نمی‌ماند.

* دشمن دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در دنیای اسلام است

رئیس قوه قضاییه از مسئولان حکومت‌هایی که زیر چتر آنها به مقدسات و ارزش‌ها توهین می‌شود خواست با این نوع اقدامات برخورد کنند و مسئولیت کشورهای اسلامی را در این زمینه مضاعف دانست و گفت: طراحان این سناریو دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در دل ملت‌های مسلمان هستند.

* برای امیدآفرینی در جامعه نباید به بیرون مرزها چشم دوخت

رئیسی ایجاد امید در جامعه را از مهم‌ترین مسئولیت‌های همه کارگزاران نظام دانست و اضافه کرد: دشمن به‌دنبال ناامید کردن مردم است اما هر یک از مسئولان وظیفه دارند که با عمل صالح و خدمتگزاری خالصانه، مانع رسیدن دشمن به این هدف شوم شوند.

رئیس قوه قضاییه این نکته را هم متذکر شد که ایجاد امید در جامعه و افزایش سرمایه‌های اجتماعی با حرف و سخن امکان‌پذیر نیست و نیازمند اقدام و عمل و اتکا به ظرفیت‌های داخلی است و هرگونه چشم دوختن به دیگران و پیوند دادن گشایش در امور به نتیجه انتخابات دیگر کشورها خطایی راهبردی است.

* بازنگری و اصلاح مصوبه ستاد کرونا درباره قراردادهای اجاره

در این نشست، حجت الاسلام صادقی رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف با اشاره به مصوبه ستاد ملّی مبارزه با کرونا درباره سقف افزایش قراردادهای اجاره، گفت: این مصوبه با ابلاغ معاون اول قوه قضاییه در دستور کار قرار گرفته است و بازرسی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که از 12 هزار پرونده متشکله در این زمینه، تعداد بسیار اندکی به‌خلاف مصوبه مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: از آنجا که اجرای مصوبه ستاد ملّی کرونا بر اساس شرایط خاص کشور در دستور کار قرار گرفته بود، برای گذر از شرایط اضطراری، رسیدگی به این دست پرونده‌ها نیازمند قانون است که باید با اصلاحات جدی در مصوبه در دستور کار قرار گیرد؛ چرا که به‌عنوان مثال نیاز مالکان در مصوبه مذکور در نظر گرفته نشده و در حالی که مصوبه ناظر بر قشر آسیب‌پذیر بوده، 70 درصد دعاوی مطرح‌شده در تهران مربوط به مناطق یک و دو بوده است.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به این گزارش تصریح کرد: تأسی به سیره رهبر معظم انقلاب از لحاظ تصریح معظم‌له، عمل به مصوبات این ستاد است اما در مواردی شاهد برخی تصمیمات هستیم که موجب تضعیف ستاد ملّی مبارزه با کرونا می‌شود.

* وصول 3هزار و 500میلیارد تومان مالیات معوقه دولت توسط سازمان بازرسی

حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز با اشاره به پیگیری‌های این سازمان برای کمک به دولت در وصول مالیات معوق، از وصول 3هزار و 500 میلیارد تومان مالیات بنگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ در ماه‌های اخیر و واریز آن به حساب سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات نظارتی و پیشگیرانه این سازمان در شهرداری‌های استان تهران، از ورود سازمان بازرسی به یکی از قراردادهای این شهرداری‌ها خبر داد که با تجدید کارشناسی موجب دریافت 240 میلیارد تومان سهم شهرداری در قرارداد مذکور شده است.

مهدی حاج‌محمدی رئیس سازمان زندان‌ها نیز در گزارشی از اجرای طرح غربالگری حقوقی قضایی زندانیان سراسر کشور، گفت: پیرو دستور رئیس دستگاه قضایی مبنی بر بررسی وضعیت حقوقی و قضایی تک تک زندانیان، این فرایند با سرعت در دستور کار قرار گرفته است که در بررسی‌ها و همچنین برخی سرکشی‌های استانی با مواردی همچون انتظار چندساله برای اجرای حکم و یا حکم حبس برای جرایم بسیار خُرد روبه‌رو شدیم که بر اساس قانون کاهش مجازات حبس، قابل گذشت و یا اِعمال مجازات جایگزین بوده است.

آیت الله رئیسی در واکنش به گزارش رئیس سازمان زندان‌ها، با تقدیر از اجرای طرح غربالگری حقوقی قضایی زندانیان و تأکید بر تداوم آن تصریح کرد: لازم است وضعیت زندانیان تمام زندان‌های کشور یک دوره به‌طور کامل مورد بررسی قرار گیرد و روشن شود اگر شخصی سال‌ها در زندان مانده است، بر چه‌مبنای قانونی بوده است که اگر دلیلی بر حضور وجود ندارد، آزاد شود.