رئیس دیوان عالی: در برخی ادارات برای وقت مردم ارزش قائل نمی‌شوند

رئیس دیوان عالی کشور گفت: متأسفانه در برخی ادارات برای وقت مردم ارزش قائل نمی‌شوند و مردم ساعتها در راهروها معطل می‌مانند.

 

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا ؛ حجت‌الاسلام احمد مرتضوی مقدم صبح امروز در جلسه شورای مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور، اظهار کرد: کار پزشکی قانونی با روح و روان افراد سر وکار دارد و از مشاغل سختی است که موجب فرسایش می‌شود؛ بنابراین خدمت در این عرصه نیاز به توفیق و اخلاص دارد.

رئیس دیوان عالی کشور افزود: نظر پزشکی قانونی به عنوان یک کارشناس خبره مورد توجه قضات است و اگر در این مرحله دقت نظر کافی برای اعلام نظر وجود نداشته باشد رأی نهایی نیز درست نخواهد بود.

وی، به خصوصیات مدیران در نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: داشتن تقوای دینی از نخستین این خصوصیات است، تقوای دینی به این معنی که فرد از گناه، تعدی و ظلم برای کسب رضایت الهی بپرهیزد، امیرالمؤمنین(ع) در نامه خود به مالک، ضمن تأکید بر رعایت تقوای الهی، به ایثار و به کارگیری نهایت توان در راه انجام وظایف و تبعیت از اوامر الهی فرا می‌خواند.

این مقام قضائی تصریح کرد: خصوصیت دیگر، حق‌مداری است، دادن حق به حقدار بدون در نظر گرفتن جایگاه افراد و اینکه از نزدیکان باشد یا بیگانه،‌ البته در این راه مشکلاتی نیز خواهی داشت لذا حضرت برای توفیق در این مسیر توصیه به صبر و حسابگری و آینده‌نگری می‌کنند همچنین مسئولیت‌پذیری ازدیگر ویژگی‌های مدیران در نظام اسلامی است. هر مسئولی تکلیف دارد تا تمام توانش را برای به نتیجه رساندن آنچه بر عهده دارد به کار بگیرد.

مرتضوی مقدم به ویژگی‌های مدیران مسئولیت‌پذیر اشاره و خاطرنشان کرد: تکریم مردم و ارباب‌رجوع، پاسخگویی صحیح و راهنمایی درست مردم و تسریع در ا نجام امور مردم از جمله ویژگی‌های مدیران و مسئولان مسئولیت‌پذیر در نظام اسلامی است.

رئیس دیوان عالی کشور با تأکید بر جلوگیری از خرج تراشی برای مردم، ‌آن را از دیگر ویژگی‌های مدیران مسئولیت‌پذیر برشمرد و افزود: ارائه خدمات به مردم و پاسخگویی به درخواستهای آنها باید به نحوی باشد که مانع خرج‌تراشی برای آنها شود چرا که طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها در مواردی برای مردم هزینه‌های گزافی به همراه دارد پس با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی، هزینه‌های اضافی به مردم تحمیل نکنید.

وی، تسهیل کار مردم و سخت نگرفتن بر آنها تا آنجا که مقررات اجازه می‌دهد و نیز توجه و ارزش قائل شدن برای وقت مردم را از دیگر ویژگی‌های مدیران مسئولیت‌پذیر دانست و تصریح کرد: متأسفانه در برخی ادارات برای وقت مردم ارزش قائل نمی‌شوند و ساعتها مردم در راهروها معطل می‌مانند در حالیکه در نظام اسلامی باید به وقت مردم اهمیت داده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت پاسخ ارباب رجوع را بدهیم.

این مقام قضائی همچنین به نتایج رعایت این امور اشاره و خاطرنشان کرد: انسان مسئولیت‌پذیر موجب تحکیم نظام می‌شود و اهل تفاهم و هم‌افزایی است بنابراین مدیر مسئولیت‌پذیر برای پیشبرد بهتر امور و اقدام مثبت برای کشور حاضر به تفاهم و گذشت است.

مرتضوی مقدم، جلوگیری از اسراف و تبذیر، پرهیز از استفاده غیرمجاز از امکانات بیت‌المال، جلوگیری از زیاده‌طلبی و خواسته‌های نابجا را از دیگر ویژگی‌های مدیران مسئولیت‌پذیر عنوان کرد و خواستار توجه به این ویژگی‌ها در عرصه‌های مدیریتی برای ارائه بهتر خدمات و استفاده بهینه از امکانات موجود شد.