تدبیر دیوان عالی کشور برای تعیین تکلیف پرونده‌های فرجام خواهی

خبرگزاری میزان- رییس دیوان عالی کشور گفت: در حال حاضر تدبیری در دیوان عالی اندیشیده شده که قضات دیوان بر رسیدگی به فرجام‌ها متمرکز شده و دیگر پرونده‌ها به آن‌ها ارجاع نشود تا پرونده‌های فرجام خواهی شده هر چه دقیق‌تر و با فراغ بال تعیین تکلیف شوند.

خبرگزاری میزان – حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به مشکلاتی، چون احاله و اعاده‌های مکرر که موجب اخلال در روند دادرسی‌ها می‌شود، بر لزوم ایجاد سازوکاری برای اصلاح این رویه‌ها و کاهش حجم کار قضات در جهت صدور آرای متقن قضایی تأکید کرد.

وی با اشاره به مشکلاتی که مردم از طریق فضای مجازی به وی منتقل می‌کنند، گفت: ظهور و بروز حق محوری و اجرای عدالت در احکام متقن قضایی است و مادامی که اقدامات دادسرا‌ها و خروجی دادگاه‌های ما در جهت اجرای عدالت نباشد، پشتوانه و دلگرمی برای مردم به وجود نمی‌آید.

وی بر همین اساس متذکر شد که در حال حاضر تدبیری در دیوان عالی اندیشیده شده که قضات دیوان بر رسیدگی به فرجام‌ها متمرکز شده و دیگر پرونده‌ها به آن‌ها ارجاع نشود تا پرونده‌های فرجام خواهی شده هر چه دقیق‌تر و با فراغ بال تعیین تکلیف شوند.

رییس قوه قضاییه نیز در واکنش به گزارش رییس دیوان عالی کشور، گفت: گاهی روش‌ها در دستگاه قضایی نادرست و برای مردم زحمت آفرین است که حتماً باید اصلاح شوند.