سود سهام عدالت امروز واریز می شود/ مشمول جدیدی اضافه نخواهد شد

سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۹۷ امروز، سوم اسفندماه به حساب بیش از ۴۹ میلیون مشمول واریز می شود و افراد دارای سهام یک میلیون تومانی سودی بالغ بر ۲۰۵ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، اقساط طرح سهام عدالت (از محل سود سهام تخصیص یافته به مشمولان) که از سال ۸۵ در حال اجراست بعد از ۱۰ سال در سال ۹۵ به پایان رسید و از سال ۹۶، سود این سهام به صورت نقدی به حساب مشمولان واریز شد. طی دو سال ۹۶ و ۹۷ و مطابق با سیاست سازمان خصوصی سازی، واریز سود سهام عدالت پس از جمع آوری از ۴۹ شرکت سرمایه پذیر، به صورت مرحله به مرحله از آذر ماه آغاز و معمولاً تا خرداد ماه سال بعد ادامه پیدا می‌کرد.

در این بین با خروج میرعلی اشرف حسینی از سازمان خصوصی سازی و ورود علیرضا صالح به عنوان رئیس جدید به این سازمان، حرف و حدیث‌های بسیاری در مورد نحوه واریز سود سهام عدالت و البته زمان واریز آن در قیاس با دو دوره قبلی به گوش رسید.

امروز سود سهام عدالت واریز می‌شود

ابتدا گفته می‌شد که سود سهام عدالت خلاف دوره‌های قبل که به صورت مرحله به مرحله واریز می‌شد، قرار است به صورت یک جا به حساب تمامی مشمولان واریز شود. اما بعد سازمان خصوصی سازی با تکذیب این موضوع، اعلام کرد که فقط زمان واریز سود متفاوت از قبل خواهد بود و پس از جمع آوری تمام مبالغ از شرکت‌ها، سود سهام عدالت به حساب هر یک از مشمولان واریز خواهد شد.

در نهایت نیز آنطور که مسئولان سازمان خصوصی سازی اعلام کرد، سود سهام عدالت از «سوم اسفند ماه» واریز می‌شود و به ترتیب آخرین گروه مشمولین تا پایان اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد؛ یعنی امسال نسبت به سال‌های قبل سود سهام عدالت با ۳ تا ۴ ماه تأخیر واریز می‌شود.

همچنین میزان سود سهام عدالت این دوره نیز برای افرادی که یک میلیون سهم دارند، ۲۰۵ هزار تومان تعیین شده است و میزان سود افرادی که سهم‌های کوچک‌تری دارند به تناسب کمتر می‌شود.

البته آنطور که رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرده با توجه به اینکه هنوز بخشی از سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت دریافت نشده است مبلغ ۲۰۵ هزار تومان فعلاً به صورت علی الحساب پرداخت می‌شود تا بعداً که سود کامل شرکت‌ها دریافت شد، سود قطعی برای عملکرد سال ۹۷ به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شود.

مشمول جدیدی اضافه نمی‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، یکی دیگر از موضوعات مهم در مورد سهام عدالت، مربوط به زمان ثبت نام از افراد جدید برای قرارگیری در صف مشمولان می‌شود.

در این رابطه باید گفت، از سال ۸۴ تا ۸۷، ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ ایرانی سهامدار عدالت شده که طبق آخرین آمار از این تعداد بیش از ۲ میلیون نفر فوت کرده‌اند اما با توجه به اینکه افراد فوت شده نیز کماکان سهامدار عدالت هستند و ورثه آنها حق استفاده از سهام عدالت متوفیان را دارند، فهرست مشمولان سهام عدالت همان عدد ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر باقی مانده است و با توجه به عدم پیش بینی قانونی برای ثبت نام جدید، به هیچ وجه، امکان اضافه کردن مشمول جدید در سهام عدالت وجود ندارد.

البته به تازگی آنطور که صالح گفته، در صورت تصویب و ابلاغ قانون مربوط به سهام عدالت از سوی مجلس، در حد محدود امکان ثبت نام از جاماندگان مشمولان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی وجود خواهد داشت.

۵ میلیون نفر شماره شبا اعلام نکرده‌اند

از سویی دیگر، طبق آنچه که در دوره‌های قبلی نیز بارها ذکر شد، مجدد در دوره جدید نیز هنوز تعدادی از مشمولان شماره شبای بانکی خود را برای دریافت سود به سازمان خصوصی سازی اعلام نکرده‌اند؛ مطابق با گفته مسئولان سازمان خصوصی سازی تعداد این افراد به ۵ میلیون نفر می‌رسد.

این افراد در صورت تمایل به دریافت سود سال مالی ۹۷ خود، باید وارد سامانه سهام عدالت شده و با داشتن شماره ملی هر فرد مشمول، شماره شبا حساب بانکی مربوط به همان فرد را وارد سامانه سهام عدالت کنند زیرا سهام عدالت هر فرد به حساب خودش واریز می‌شود و ارتباطی با خانوار ندارد.

همچنین بر اساس آنچه که سازمان خصوصی سازی اعلام کرده، در صورت تأیید نهایی، بانک‌های عامل با ارسال پیامک به مشمولان صاحب حساب، لزوم ثبت شماره شبا را یادآوری خواهند کرد.