مبلغ واریزی بیمه بیکاری ناشی از ویروس کرونا آب رفت!؟

واریز بیمه بیکاری به حساب افرادی که در جریان بحران کرونا بیکار شده‌اند،‌ در حالی آغاز شده است که برخی مشمولان مدعی شده‌اند مبلغ واریزی به حساب آنها به‌شدت ناچیز و کمتر از میزانی است که طبق قانون باید انجام می‌شده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تاریخ 31 اردیبهشت 99 با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تمام مقرری‌بگیرانی که در اسفند سال 1398 شغل خود را از دست داده و بیکار شده‌اند، ظرف 24 ساعت پیامک درخواست شماره حساب برای واریز بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.

همچنین در این اطلاعیه آمده بود که بر این اساس متقاضیان باید پس از دریافت پیامک با مراجعه به سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری در اسرع وقت و حداکثر 12 ساعت، نسبت به درج شماره حساب بانکی خود در یکی از بانکهای تعیین‌شده در سامانه اقدام کنند.

این در حالی است که بنا بر اطلاعات به‌دست‌آمده توسط خبرنگار تسنیم، سازمان تأمین اجتماعی موظف بود اسامی کارگران و متقاضیانی را که در پی شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه بیکار شده‌اند به سازمان برنامه و بودجه ارسال کند تا بنا بر تشخیص سازمان تأمین اجتماعی، واریز مبلغ بیمه بیکاری به حساب کارگران انجام شود.

مسعود بابایی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عین حال شرط پرداخت مقرری بیمه بیکاری را مشمولِ قانون کار بودن، قانون تأمین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری دانست و اعلام کرد: کل مشمولین قانون کار که تابع قانون تأمین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری هستند می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند و صاحبان حرف و مشاغل آزاد، اتباع خارجی، خویش‌فرمایان، بازنشستگان و ازکارافتادگان کلی مشمول بیمه بیکاری نیستند.

پیگیری‌های صورت‌گرفته حکایت از آن دارد که سازمان تأمین اجتماعی لیستی از این افراد را (حدود 240 هزار نفر) که مستحق دریافت بیمه بیکاری در اسفند ماه بوده‌اند به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده است اما سازمان برنامه به‌دلیل اینکه تعدادی از این افراد شماره شبا نداشته‌اند مجدداً اسامی آنها را به سازمان تأمین اجتماعی ارجاع داده است. در نهایت در روزهای اخیر واریز وجوه بیمه بیکاری آغاز شده است که آن‌طور که برخی مشمولان و متقاضیان بیمه بیکاری گفته‌اند، مبالغ واریزی به‌شدت ناچیز و بسیار کمتر از عددی است که باید به حساب آنها واریز شود.

در همین ارتباط برخی مخاطبان در تماس مدعی شدند که در اولین واریزی به حساب آنها درباره بیمه بیکاری، مبلغی ناچیز (کمتر از 600 هزار تومان) به حساب آنها واریز شده است؛ در تماس با مسئولان سازمان تأمین اجتماعی پیگیر این موضوع و ادعاهای مرتبط با آن شد که تا این لحظه مسئولان این سازمان سکوت کرده و پاسخی نداده‌اند،

این در حالیست که هنوز مشخص نیست به‌چه‌علت مبلغ واریزشده بیمه بیکاری برای متقاضیان کاهش یافته و مکانیزم پرداخت بیمه بیکاری مرتبط با کرونا به افراد بیکارشده چگونه است.