واگذاری سهام 6 شرکت پالایشی دولت از طریق صندوق‌های بورسی

بر اساس مصوبه هیات واگذاری ، باقی‌مانده سهام دولت در 6 شرکت پالایشی به صورت تخیف دار و در قالب واحدهای صندوق قابل معامله بورسی واگذار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، در پی ناکامی مصوبه قبلی هیات واگذاری مبنی بر واگذاری باقیمانده سهام دولت در 18 شرکت بزرگ که قرار بود از طریق بازار سرمایه بور یو فرابورس انجام شود، این بار هیات واگذاری تصویب کرده که باقیمانده سهام دولت در شرکتهای پالایشی از طریق واحدهای صندوق قابل معامله بورسی‌(ETF) واگذار شوند.

«مصوبه هیأت واگذاری»

سیصد و پنجاه و چهارمین جلسه هیأت واگذاری رأس ساعت 14 روز دوشنبه مورخ 1398.08.20 در محل سالن جهاد (اقتصادی) وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل و موارد زیر پس از بحث و بررسی مورد اتخاذ تصمیم قرار گرفت.

1. در ادامه مباحث و تصمیمات متخذه مربوط به جلسات مورخ 1398.02.16 و 1398.07.15 گزارش آخرین اقدامات انجام شده برای «تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری صنعت پالایش ایران (ETF)» مطرح و پس از بحث و بررسی ضمن اصلاح و جایگزینی تصمیمات جلسات فوق‌الاشاره موارد زیر به تصویب رسید.

الف) میزان سهام قابل واگذاری متعلق به دولت در 6 شرکت پالایشی (شامل پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت لاوان) به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله پس از انجام پذیره‌نویسی عمومی واحدهای صندوق و جمع‌آوری وجوه از خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری و متناسب با قیمت هر سهم قابل واگذاری مشخص خواهد شد.

ب) قیمت هر سهم قابل واگذاری از دولت به صندوق (که ضرورت دارد در اعلامیه پذیره‌نویسی اشخاص حقیقی به اطلاع عموم رسانده شود)، براساس میانگین قیمت پایانی هر یک از سهام 6 شرکت پالایشی مندرج در بند «الف فوق» در تابلو بورس و با فرابورس طی یک ماه تقویمی منتهی به آخرین روز قبل از شروع تاریخ پذیره‌نویسی پس از کسر 20درصد تخفیف، تعیین می‌گردد.

ج) در اجرای «مصوبه مورخ 1397.04.30 شورای عالی هماهنگی اقتصادی» اشخاص حقیقی متقاضی خرید واحدهای سرمایه‌گذاری عادل از 20 درصد تخفیف به صورت مستقیم و غیر مستقیم برخوردار می‌شوند، این تخفیف شامل 1.5درصد مستقیم در پرداخت بهای واحدهای مورد تقاضا در مرحله پذیره‌نویسی 5 درصد به صورت مستقیم در خرید سهام توسط صندوق از دولت محاسبه می‌شود.

هـ) با توجه به تصمیم مورخ 1398.07.30 «شورای عالی بورس» سقف تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل خرید با احتساب تخفیف 14 درصدی معادل 220 واحد به ارزش 20 میلیون ریال و صرفاً برای اشخاص حقیقی خواهد بود.

هـ) طور دوره پذیرنویسی واحدهای سرمایه‌گذاری مادی به مدت یک ماه تعیین می‌شود

و) «شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران» (به عنوان مؤسس) «سازمان بورس و اوراق بهادار» و «سازمان خصوصی‌سازی» به طور مشترک و مناسب با نقش مصوبه بر فرآیند تأسیس و راه‌اندازی این صندوق نسبت به اطلاع‌رسانی مناسب به عموم را هدف تشویق به پذیرنویسی عمومی واحدها انجام دهند، در این راستا از نمایندگان محترم ناظر عضو هیأت واگذاری نیز درخواست شده تا از ظرفیت مجلس شورای اسلامی در این امر استفاده نمایند.

ر) منابع لازم برای عملیات بازار گردانی صندوق از محل دارایی‌های نقد آن (5درصد تخفیف غیرمستقیم موضوع بند «ح» مذکور را تأمین گردیده و مقرر شد پیش‌بینی لازم در این خصوص در اساسنامه و امیدنامه و تصویب آن در «شورای عالی بورس» صورت پذیرفت. نمایندگان وزارت نفت آقایان … و خانم‌ها …)

این تصویب‌نامه در اجرای قسمت اخیر ماده (29) قابل اجرای سیاست‌های کلی اصل (24) قانون اساسی ابلاغ می‌گردد.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی


مصوبه هیات واگذاری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *