۲۵۷۴ زندانی جرائم غیرعمد با همت بنیاد مستضعفان آزاد شدند/ زندان جای محکومان چند هزار میلیاردی

رئیس بنیاد مستضعفان همزمان با آغاز فرایند آزادی ۲۵۷۴ زندانی جرائم مالی غیرعمد، با همت بنیاد مستضعفان گفت: “زندان” جای محکومان چند صد میلیاردی و هزار میلیاردی است؛ نباید زندان برای این افراد به گونه‌ای شود که بگویند «هتل‌زندان!»

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سید پرویز فتاح در بازدید از زندان تهران‌ بزرگ همزمان با شروع فرایند آزادی 2574 زندانی جرائم غیرعمد توسط بنیاد مستضعفان اظهار کرد: هفته گذشته و به دنبال توافقی که با سازمان زندان‌ها انجام شد، بنیاد مستضعفان تمامی زندانیان جرائم غیرعمد کمتر از 50 میلیون تومان را آزاد کرد.

فتاح  ادامه داد: بر همین اساس، بنیاد مستضعفان با اختصاص 50 میلیارد تومان، زمینه آزادی 2574 زندانی جرائم غیرعمد زیر 50 میلیون تومانی را فراهم کرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از زندانیان به دلیل محرومیت و استضعاف در زندان هستند و بنیاد مستضعفان نسبت به این محرومین احساس وظیفه می‌کند، گفت: افراد آزاد شده همگی جزو محکومان جرائم غیرعمد و مالی بودند که متوسط محکومیت این افراد، کمتر از 20 میلیون تومان است و در میان آنها ما فردی را هم داریم که تنها به خاطر 11 میلیون تومان در زندان بود! یعنی به اندازه یک سکه بهار آزادی و امروز خوشبختانه آزاد می‌شود.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: مسن‌ترین زندانی که در این فرایند آزاد می‌شود یک فرد 88 ساله و کم‌سن و سال‌ترین آنها هم یک جوان 19 ساله است.

فتاح با اشاره به آمار بالای زندانیان متاهل که از امروز روند آزادی آنها آغاز می‌شود، گفت: بر اساس آماری که امروز مسئولان زندان دادند، ماهیانه بیش از یک میلیون تومان هزینه نگهداری هر زندانی در زندان است و این درحالی است که وقتی سرپرست یک خانوار به زندان می‌رود، خانواده آن فرد نیز دچار مشکلاتی می‌شود و باید تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی قرار بگیرد لذا هزینه زندانی شدن یک سرپرست خانوار، هزینه مضاعفی است که باید برای آن فکری کرد.

رئیس بنیاد مستضعفان با دعوت از خیرین و نهادهای مختلف برای فراهم کردن بستر آزادی زندانیان محروم و مستضعف تصریح کرد: من در دیداری که فردا با آیت‌الله رئیسی دارم حتما این مسائل ‌و موضوعاتی که امروز از زندانیان و مسولان زندان شنیدم را به ایشان منتقل می‌کنم و امیدوارم به سمتی حرکت کنیم که افراد کمتری پا به زندان بگذارند ‌و از مجازات‌های جایگزین دیگری استفاده کنیم.

فتاح با تقدیر از عملکرد سازمان زندان‌ها در رسیدگی به امور زندانیان، اضافه کرد: گرچه بر اساس آمارهای ارائه شده، میزان ابتلا به کرونا در زندان‌ها به مراتب کمتر از اماکن دیگر است ولی بنیاد مستضعفان آمادگی دارد تا برای تهیه لوازم بهداشتی در برابر کرونا برای زندانیان، کمک‌های لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: همچنین ما برای پرداخت وام قرض‌الحسنه ضروری به خانواده‌های زندانیان محروم و مستضعف و همچنین تأمین هزینه فراهم کردن بسترهای اشتغالزایی و مهارت آموزی در زندان‌های سراسر کشور آمادگی کامل داریم.

رئیس بنیاد مستضعفان با تأکید بر اینکه زندان، جای محکومان چند صد میلیاردی و هزار میلیاردی است، گفت: زندان، جای چنین محکومانی است و نباید زندان برای این افراد به گونه‌ای شود که بگویند «هتل‌زندان»؛ لذا ما باید نسبت به نتیجه آنچه امیرالمومنین آن را جمع شدن به ناحق ثروت فرمودند توجه کنیم.

به گفته فتاح این بنیاد از ابتدای سال طی2 نوبت، مبلغ 40 میلیارد تومان را برای هدیه به خانواده‌های زندانیان نیازمند و پرداخت وام قرض‌الحسنه به این زندانیان در اختیار سازمان زندان‌ها قرار داده است.