دستور رئیسی برای رسیدگی سریع به پرونده رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی/ مدیران بانکی خلف وعده کردند

رئیس قوه قضائیه دستور داد ضمن تسریع در رسیدگی به پرونده رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی و مدیران متخلف برخی شرکت‌ها، سازمان بازرسی تعیین تکلیف خصوصی‌سازی‌های مسئله‌دار را پیگیری کند.

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم  به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه، با تسلیت فرارسیدن عاشورای حسینی و ایام تعزیت آل الله، «حق خواهی»، «عدالت طلبی» و «مبارزه با فساد» را از آموزه های مهم فرهنگ حسینی و وظیفه همه ارکان نظام اسلامی دانست.

* همه موظف به اجرای عدالت هستند؛ قوه قضاییه بیشتر

رئیس قوه قضاییه گفت: همه دستگاه ها و کارگزاران نظام وظیفه دارند برای احقاق حق و ابطال باطل تلاش کنند و دستگاه قضا در این میان بیش از همه وظیفه دارد تا با نظارت، بسترهای فساد را از بین ببرد و با قضاوت عادلانه، با مفسدان برخورد نماید.

* اصلاح بسترهای فسادزا مهم تر از برخورد با مفسدان است

آیت الله رئیسی با تأکید بر لزوم شفاف سازی در همه بخش ها به ویژه در حوزه اقتصاد، حرکت به سوی دولت الکترونیک، ایجاد سازوکارهای اجرای عدالت و مقابله جدی با تبعیض تصریح کرد: مبارزه و محاکمه بخشی از فرایند سالم سازی نظام اداری است اما اصلاح بسترهای فسادزاد و پیشگیری مهم تر از آنهاست.

* در اجرای عدالت توصیه به تنهایی کارگشا نیست؛ باید اقدام کرد

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: در اجرای حق و عدالت و مبارزه با فساد توصیه به تنهایی اثرگذار نیست که فقط بخواهیم بایدها و نبایدها را تبیین کنیم و آنچه مهم ترین عامل کاهش جرم و فساد و تخلف می شود، پیگیری و اقدام و عمل به موقع و دقیق است.

* ذات نظام اسلامی پاک و ضد فساد است

آیت الله رئیسی با تأکید بر این که ذات حکومت اسلامی و نظام ما پاک و ضد فساد است، ادامه داد: هر کجا فساد لانه کند، نظام با آن مقابله خواهد کرد و هیچ دستگاه و کارگزاری نمی تواند بپذیرد که فساد در جامعه و سیستم اداری باشد.

* دشمن با حربه تحریف حکومت های فاسد را برپا می کند

رئیس قوه قضاییه، دومین آموزه مهم عاشورای حسینی را «مقابله با تحریف» عنوان کرد و گفت: دشمنان با ترسیم چهره ای مشوه و وارونه از حضرت علی (ع) و امام حسین (ع) و ممنوع کردن بیان احادیث آن بزرگواران و تحریف واقعیت ها، جهل را بر جامعه مستولی کردند تا حکومت های فاسد را برپا کنند.

* امام حسین (ع) برای جهل زدایی از جامعه قیام کرد

آیت الله رئیسی با اشاره به اهمیت آگاهی در بیداری جامعه، افزود: قدرت های مستکبر به راحتی بر جامعه ناآگاه حاکم می شوند و امام حسین (ع) برای جهل زدایی و مبارزه با ناآگاهی قیام کرد تا جامعه، قدرت تعقل و تحلیل پیدا کند.

* همه باید تمام قد مقابل تحریف بایستیم

رئیس قوه قضاییه با بیان این که امروز هم دشمن برای موفقیت در اعمال تحریم ها، از حربه تحریف بهره می برد، تأکید کرد: مقابله با تحریف وظیفه ای همگانی است و باید با اراده قوی و تمام قد مقابل تحریف بایستیم تا دشمن نتواند برای پیشبرد اهدافش میدان یابد.

* هیچ گاه نباید به دشمن اعتماد کرد

«بی اعتمادی به دشمن» از دیگر آموزه های مهم عاشوراست که آیت الله رئیسی به آن اشاره و تأکید کرد: سعادت جامعه در گرو پیوند با فرهنگ حسینی و عمل به آموزه های عاشورایی است.

* آمریکا تروریست و حامی تروریست هاست

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری حادثه تروریستی انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور ماه 1360 و شهادت محمدعلی رجایی و حجت الاسلام محمدجواد باهنر به دست منافقین، بر لزوم مبارزه با تروریسم تأکید و از آمریکا و اروپا به دلیل پناه دادن به عناصر تروریست انتقاد کرد.

آیت الله رئیسی گفت: آمریکا هم به قاتل 17 هزار نفر از مسئولان و مردم ایران پناه داده و هم خودش دولتی تروریست است که علناً اعلام کرده سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی را در حالی که مهمان رسمی دولت عراق بود، ترور کرده است.

* خون حاج قاسم موجب آگاهی ملت ها و پایداری حق می شود

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی از سوی دستگاه قضایی و وزارت امور خارجه، تصریح کرد: خون شهید سلیمانی دامنگیر عوامل ترور او شده و با آگاهی ملت های منطقه، موجب خروج آمریکا از منطقه و پایداری حق خواهد شد.

* انتقاد شدید رئیس دستگاه قضا از دولت نیجریه

آیت الله رئیسی در سخنانش با محکومیت حمله به عزاداران حسینی در نیجریه، این اقدام را خلاف «آزادی عقیده» دانست و با انتقاد از سکوت مجامع مدعی حقوق بشر در قبال این جنایت، در عین حال متذکر شد: هر چه عاشقان حسینی بیشتر مورد ستم قرار گیرند، عاشورا پررنگ تر می شود اما این که عده ای فقط به خاطر عشق و ارادت به امام حسین (ع) و ذکر نام ایشان و تعظیم شعائر دین مورد آزار قرار گیرند، سوال برانگیز است.

* پرهیز از صورتجلسه گردانی بدون برگزاری جلسات

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عضویت نمایندگانی از دستگاه قضا در شوراهای تخصصی مختلف کشور و پدیده غلط صورتجلسه گردانی بدون تشکیل جلسات در برخی از این شوراها، گفت: در دوره ای که مسئولیت دادستانی کل را بر عهده داشتم، صورتجلسه ستاد کالاهای متروکه برای امضا تحویلم شد. وقتی درباره آن سوال کردم، گفتند این یک رویه است که بدون برگزاری جلسه، صورتجلسات توسط اعضا امضا می شود که اعلام کردم مادامی که جلسه ای برگزار نشود، صورتجلسه ای را امضا نخواهم کرد.

* بازدید سرزده رئیس سازمان زندان ها  از 10 زندان کشور

در این جلسه، آقای مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها با اشاره به برنامه بازدیدهای سرزده هفتگی از زندان های سراسر کشور، اعلام کرد تاکنون از زندان های 10 استان کشور بازدید به عمل آمده است.

وی نشست با زندانیان را موجب ایجاد احساس امنیت در میان آنها و کمک به بهبود فرایند اصلاح زندانیان دانست و موضوع و خط قرمز سازمان زندان ها در این بازدیدها را بررسی وضعیت امنیت، بهداشت و درمان و سلامت زندانیان عنوان کرد.

* آزادی 17 زندانی با کمک روحانیون جهادی در ایام محرم

حاج محمدی از حضور روحانیون و 25 نفر از پزشکان در قالب گروه های جهادی در زندان ها در دهه محرم نیز خبر داد و گفت: در جریان اقامت دو روزه این روحانیون و تیم پزشکی همراه آنها در زندان ها که در قالب «طرح زندگی در زندان» صورت گرفت، 400 مددجو ویزیت شدند و با پیگیری های این افراد، 17 نفر از زندانیان آزاد شدند و همچنین 150 هزار ماسک و 200 هزار دستکش در کانون های اصلاح و تربیت توزیع شد.

* شناسایی اراضی دولتی واگذار شده به تعاونی های مسکن

آقای خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز با اشاره به واگذاری اراضی دولتی به تعاونی های مسکن توسط بسیاری از ادارات، از شورای عالی حفظ حقوق بیت المال خواست که با اخذ آمار این واگذاری ها و تعیین تکلیف آنها، زمینه پیشگیری از تعرض به بیت المال را فراهم سازد.

* مأموریت سازمان بازرسی برای تعیین تکلیف واگذاری های مسئله دار

رئیس قوه قضاییه در واکنش به گزارش حجت الاسلام صادقی رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف درباره برخی واگذاری های مسئله دار بنگاه های دولتی به بخش خصوصی دستور داد ضمن تسریع در رسیدگی به پرونده رئیس سابق سازمان خصوصی سازی و مدیران متخلف برخی شرکت ها، سازمان بازرسی موضوع تعیین تکلیف نحوه واگذاری های مساله دار و خلاف ضوابط و مقررات مانند شرکت های هفت تپه و پالایشگاه کرمانشاه از سازمان خصوصی سازی و وزارتخانه های ذیربط پیگیری کند.

* بررسی نحوه خصوصی سازی در کنار برخورد با مدیران متخلف

آیت الله رئیسی گفت: در موضوع واگذاری ها باید دو نکته مورد توجه قرار گیرد؛ یک جنبه تخلف افرادی است که این واحدها را مورد تملک قرار داده اند و دیگری بررسی نحوه واگذاری این واحدهاست که آیا شرایط مندرج در قانون برای واگذاری و صلاحیت افراد مورد توجه سازمان خصوصی سازی قرار گرفته یا نه؟ در واقع تمام قضیه فقط برخورد با مدیران متخلف نیست و باید نحوه واگذاری ها نیز مورد بررسی قرار گیرد.

* بانک ها در رونق واحدهای تولیدی تملیکی تخلف کردند

رئیس قوه قضاییه همچنین به موضوع تعطیلی برخی کارگاه های تولیدی پس از تملک بانک ها اشاره کرد و گفت: گزارشاتی که از استان ها به ما رسیده، حاکی از آن است که برخی واحدهای تولیدی که به دلیل بدهی توسط بانک ها تملک شده اند، به تعطیلی کشیده شده اند که این خلاف وعده مدیران عامل بانک ها و تأکید مقام معظم رهبری است.

* رأی مهم دیوان عالی کشور برای حمایت از تولیدگران

آیت الله رئیسی به صدور رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور درباره ضمانت اجرا نداشتن قراردادهای بانکی با سود بیش از نرخ مصوّب اشاره کرده و افزود: مهم ترین اثر صدور این رأی که دستورالعمل پیشین رئیس دستگاه قضا را تبدیل به قانون لازم الاجرا برای محاکم کرد، حمایت حقیقی از تولیدکنندگان بود.