واکنش دوباره بانک مرکزی به تخلف یک صرافی در سامانه نیما

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در واکنش به اخبار تخلف یک صرافی در سامانه نیما گفت: این سامانه قدرت رصد منابع ارزی را به بانک مرکزی داده و نباید به خاطر یک تخلف اصل کارکرد نیما را مخدوش کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، صمد کریمی در جلسه امشب (دوشنبه ۱۰ تیرماه) شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به اتفاق اخیری در یکی از صرافی‌ها مبنی بر تخلف در سامانه نیما که در گزارش اختصاصی خبرگزاری مهر تحت عنوان «جزئیات تخلف چندصد میلیاردی صرافان در سامانه نیما» مطرح شده بود، گفت: نباید سامانه‌ای را که ۱۸ میلیارد دلار در آن انتقال مالی انجام شده است را با یک اتفاق قضاوت کرد چرا که بانک مرکزی از همان ابتدا به صادر کنندگان و وارد کنندگان اعلام کرده تا اگر به کارگزار اعتماد ندارند به او ریال نداده و به حسابش قبل از دریافت ارز، واریز نداشته باشند.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: در واقع هشدار بانک مرکزی به خریداران ارز از سامانه نیما این بوده که ابتدا ارز را در حساب خود رؤیت کنید و سپس ریال آن را پرداخت نمائید. بنابراین سامانه نیما تاکنون هم توانسته کارکرد مناسب خود را داشته باشد.

وی تصریح کرد: رفتار بانک مرکزی کاملاً کمک کننده به صادرکنندگان بوده و از ابتدای اردیبهشت ماه صادر کنندگان می‌توانند ارز خود را بدون سیستم بانکی و مراجعه به صرافی‌ها به صورت مستقیم به وارد کنندگان واگذار نمایند. این در شرایطی است که صادر کننده نیز باید همکاری لازم را در بازگشت ارز صادراتی خود داشته باشد تا تأمین نیازهای ارزی به خوبی صورت گیرد.

کریمی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی از شرایط و ضوابطی که برای بازگشت ارز حاصل از صادرات در بخشنامه اخیر خود مقرر کرده کوتاه نخواهد آمد، خاطرنشان کرد: این بخشنامه باید برقرار باشد و اعداد تعیین شده را نمی‌توان حذف کرد.

وی در خصوص تغییرات مورد درخواست بخش خصوصی از جمله حذف حدود تعیین شده برای بازگشت ارز صادراتی گفت: بانک مرکزی با این موضوع مخالف است و البته صادر کنندگانی نیز متقاضی ارائه ارز بیشتر از حدود تعیین شده در سامانه نیما بودند که مجوز آن ارائه شده است اما با توجه به اینکه باید نیازهای وارداتی کشور را تأمین کنیم نمی‌توان ضرایب را تغییر داد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی به بیان آماری در خصوص میزان بازگشت ارز در سامانه نیما پرداخت و تصریح کرد: از ابتدای راه اندازی سامانه نیما ۱۸ میلیارد یورو نقل و انتقالات مالی انجام شده که این رقم از ابتدای امسال تاکنون ۵ میلیارد یورو بوده است. بنابراین سامانه نیما به بانک مرکزی این قدرت را داده تا منابع ارزی کشور را رصد و نیازهای ارزی کشور را هم پوشش دهد.

وی اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون فقط شرکت‌های کوچک و متوسط یک میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کرده اند.

کریمی در پایان باز هم مخالفت بانک مرکزی مبنی بر صادرات ریالی به عراق و افغانستان را اعلام و تاکید کرد: بانک مرکزی الگوهای مختلف را بررسی کرده و با پیشنهادات مطرح شده در خصوص پذیرش صادرات ریالی به این دو کشور مخالف است چرا که هیچیک از تجار خارجی نمی‌توانند ریال تولید کنند.

وی اظهار داشت: صرافان افغانستانی خود اعلام می‌کنند که تجار ایرانی هستند که به دنبال مبادلات ریالی بوده اند و این در شرایطی است که عمده تجارت در منطقه با کشورهای همسایه است و تنها با پاکستان به صورت رسمی ۱.۵ میلیارد دلار و به صورت غیر رسمی ۳.۵ میلیارد دلار تجارت داریم در حالی که منابع بانک اجازه صادرات ریالی را نمی‌دهد.