آغاز واگذاری ۵ شرکت دولتی به ارزش ۱۶ و نیم هزار میلیارد از شنبه

وزیر اقتصاد گفت:دولت،سهام باقی مانده ۵ شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین را در قالب یک صندوق سرمایه گذاری واسطه مالی یکم،عرضه خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، فرهاد فرهاد دژپسند در پایان نشست با فعالان بازار سرمایه در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر آماده سازی کار عرضه سهام این دو باشگاه بزرگ فرهنگی ورزشی، عرضه سهام چند پالایشگاه و بنگاه‌های بزرگ نیز در بورس در حال آماده شدن است که به نوبت در بورس پذیرش و عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه همه شرکت‌های بانک‌های خود را در بورس عرضه خواهیم کرد، گفت: واگذاری شرکت‌های زیر مجموعه بانک‌های دولتی و بانک‌های اصل ۴۴ جدی است و مذاکرات برای نهایی شدن این واگذاری‌ها در حال انجام است، عرضه سهام شرکت‌های تأمین اجتماعی آغاز شده و بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی هم در نشست با ما برای واگذاری سهام برخی بنگاه‌های زیر مجموعه شأن در بورس اعلام آمادگی کردند، بنابراین امسال سال پیک عرضه سهام دولت و بخش عمومی در بورس است.

مردم در خرید و فروش سهام، شتابزده عمل نکنند

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: درخواست من از مردم این است که از مشاوره‌ها در رتبه بندی خرید و فروش سهام استفاده کنند ضمن اینکه در خرید و فروش سهام شتابزده عمل نکنند.

دژپسند با بیان اینکه ابزارهای مختلفی برای تأمین مالی بنگاه‌ها در بورس تعریف کردیم، افزود: بنگاه‌ها می‌توانند برای سرمایه در گردش خود اوراق عرضه کنند ضمن اینکه می‌توانند برای سرمایه ثابت پذیره نویسی سهام داشته باشند البته ما پیشنهاد دادیم سلب حق تقدم داشته باشند، افزایش سرمایه بدهند و در طرح‌های مشترک مشارکت کنند.

حبابی در بورس وجود ندارد / ‏‬ممکن است تنها در برخی از بنگاه‌ها این حالت وجود داشته باشد

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بورس حباب دارد یا خیر؟ گفت: بر اساس آخرین مطالعه‌ای که پژوهشکده امور اقتصادی وزارت اقتصاد انجام داده، حباب در بورس نیست البته ممکن است برای برخی از بنگاه‌ها این حالت وجود داشته باشد که فکر می‌کنم وجود دارد برای آن‌ها و رفع این معضل باید راهکاری پیدا کنیم، اما برای کل بازار بر اساس مطالعات ما حباب وجود ندارد و هیچ مطالعه‌ای هم ندیدم که نشان دهد حباب وجود دارد.

وزیر اقتصاد گفت: عمق سطح بازار حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته ضمن اینکه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان عرضه سهام شرکت‌های دولتی و عمومی بعد از عید داشتیم که افزایش عمق بازار را نشان می‌دهد از این رو شاخص هم افزایش می‌یابد البته برخی‌ها هم آینده بعضی از صنایع را مطالعه می‌کنند و بر اساس چشم‌اندازی که دارند اقدام می‌کنند بنابراین ما شاهد این افزایش عمق بازار هستیم.

دژپسند در پاسخ به این پرسش که آیا با اتمام عرضه سهام دولتی، کار دولت با بورس تمام می‌شود؟ افزود: کار دولت و کار اقتصاد هیچ وقت با بورس تمام نمی‌شود هر قدر اقتصاد پیشرفته‌تر، مدرن‌تر و عمیق‌تر شود نیاز آن به بورس بیشتر می‌شود و باید بدانیم بازار مالی در آینده اقتصاد ایران اتکای قابل توجهی به بازار سرمایه خواهد داشت.

پذیره نویسی ۵ شرکت دولتی با تخفیف ۲۰ درصد به ارزش ۱۶ و نیم هزار میلیارد تومان از شنبه آینده آغاز می‌شود

وی به عرضه سهام ۵ شرکت دولتی در بورس اشاره کرد و گفت: دولت، سهام باقی مانده ۵ شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین را در قالب یک صندوق سرمایه گذاری واسطه مالی یکم، عرضه خواهد کرد که ارزش آن به نرخ امروز ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است البته برای تمام خریداران ۲۰% تخفیف قائل شدیم ۱۵ درصد تخفیف نقدی و ۵ درصد به نام آن‌ها اوراق صندوق گرفته می‌شود که بتوانند بازارگردانی کنند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه پذیره نویسی این واگذاری از شنبه آینده صورت می‌گیرد، گفت: برای اینکه همه آحاد جامعه از حقوق مساوی برخوردار باشند زمان پذیره نویسی را طولانی‌تر کردیم یعنی از شنبه ۱۳ اردیبهشت پذیره‌نویسی شروع می‌شود و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد.

دژپسند همچنین گفت: در حوزه مالیات مجموعه از مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی و ستاد ملی مبارزه با کرونا وجود دارد که بر اساس آن خیلی از مهلت‌ها را امهال کردیم و اکنون هم داریم همان مهلت‌های امهال شده را دوباره امهال می‌کنیم در بعضی از زمینه‌ها، امهال مشمول ۱۰ فعالیت متأثر از کرونا بود که تقاضا کردیم آن محدودیت برداشته شود و امهال برای همه باشد.

برخی از مالیات‌ها تا ۳۱ تیر امهال می‌شوند

وی با بیان اینکه این طور نیست که قانون در امور مالیاتی برای بعضی‌ها اجرا شود و برای برخی دیگر اجرا نشود، افزود: ما در بخشش جرایم مالیاتی در سال گذشته برای همه تا پایان مهر سال گذشته مهلت تعیین کردیم که اگر بدهی معوق مالیاتی را بدهند کل جریمه‌هایشان بخشیده می‌شود که همین کار انجام شد و پس از آن هر ماه این درصد بخشودگی را کم کردیم و این بخشودگی برای مناطق و رشته فعالیت‌ها در کشور تفاوتی ندارد؛ بنابراین تصمیمات ما در سازمان امور مالیاتی شفاف، یکسان و یکنواخت برای همه است البته در موضوع کرونا بخشودگی مالیاتی نداریم بلکه تعویق داریم که در این باره پیشنهاد کردیم در برخی موارد تا ۳۱ تیر و در برخی موارد تا ۳۱ خرداد این امهال تمدید شود که این پیشنهاد فردا نهایی خواهد شد.