افزایش معاملات و قیمت مسکن از ترس کاهش ارزش پول ملی

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با اشاره به اینکه واهمه متقاضیان مسکن از رشد قیمت در سال 99 باعث شده تا میزان مراجعات و معاملات افزایش یابد، گفت: ترس از کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا بخشی از سرمایه‌ها به سمت مسکن کوچ کند.

حسن محتشم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سوال که این روزها شاهد افزایش قیمت مسکن و میزان معاملات هستیم آیا اتفاق خاصی در بازار مسکن در حال رخ دادن است، گفت: پیش‌بینی‌ بنده از قبل هم این بود که در نیمه دوم زمستان بازار مسکن دستخوش تحولات شود.

وی افزود: همه ساله با نزدیک شدن به پایان سال متقاضیان واقعی خرید مسکن و خریدارانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند تلاش می‌کنند که به تورم سال آینده برخورد نکنند به همین منظور در تدارک خرید مسکن در ماه‌های پایانی سال برمی‌آیند.

وی با اشاره به اینکه این اقدام متقاضیان خرید مسکن برای در امان ماندن از رشد قیمت حتی در حدّ نرخ تورم است، گفت: وقتی این تفکر وجود دارد و تجربه هم نشان داده که بازار مسکن به این موضوع عادت کرده می‌بینیم که میزان مراجعات و معاملات افزایش می یابد و به تبع آن قیمت مسکن رشد می‌کند.

*واهمه مردم از کاهش ارزش پول ملی

محتشم با تأکید بر اینکه رشد قیمت مسکن این روزها چندان محسوس نیست، افزود: به هر حال این روزها اکثر مردم به دلیل واهمه از کاهش ارزش پول ملی تلاش می‌کنند به دنبال این باشند که ارزش سرمایه‌های خود را حفظ کنند، به همین دلیل خرید مسکن را بهترین گزینه برای این منظور می‌دانند.

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران در پاسخ به این سوال که آیا رشد نرخ ارز می‌تواند با توجه به کاهش قدرت خرید مسکن قیمت را در بازار مسکن افزایش دهد اظهار داشت: ترس و واهمه از کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا بخش کوچکی از سرمایه‌ها به همت بخش مسکن کوچ کند، پس وقتی تقاضا در بازار مسکن افزایش می‌یابد قیمت‌ها نیز ناگزیر از سوی مالکان رشد می‌کند.

*هنوز قیمت مسکن خود را با افزایش نرخ ارز تطبیق نداده

رئیس سابق انجمن انبوه سازان تصریح کرد: هنوز قیمت مسکن خود را با افزایش نرخ ارز تطبیق نداده است و اگر نرخ دلار که از 13 هزار تومان به کمتر از 16 هزار تومان نزدیک شده در این حدّ پایدار بماند آن وقت قیمت مسکن نیز خود را با این افزایش نرخ ارز تطبیق خواهد داد.

به گفته وی، نوسانات نرخ دلار هنوز ادامه دارد و باید دید که در چه نرخی خود را ثابت و پایدار خواهد دید، بنابراین قطعا اگر در نرخ بالا خود را ثابت کند قیمت مسکن هم به مرور خود را با این افزایش تطبیق خواهد داد.

به گزارش خبرنگار فارس، بانک مرکزی دو روز پیش گزارش داد که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در بهمن ماه امسال ۱۴۴.۰ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۴.۴ درصد افزایش نشان می دهد.

به طور کلی طی ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ ارزش معاملات واحدهای مسکونی در تهران ۸۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان بوده که رشد ۶.۴ درصدی نسبت به ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد. هم‌چنین متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی شهر تهران در ۱۱ ماهه نخست سال جاری ۱۳ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان بوده که نسبت به ۱۱ ماهه نخست سال گذشته ۶۴ درصد افزایش داشته است. تعداد معاملات نیز در ۱۱ ماهه ابتدایی امسال ۵۴ هزار و ۹۱۰ فقره بوده که از کاهش ۱۳.۵ درصدی نسبت به ۱۱ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۷ حکایت دارد.