بدترین سقوط داوجونز از ماه اکتبر/بازگشت قیمت طلا به رکورد ۶ ساله

پس از معکوس شدن منحنی سود اوراق آمریکا برای اولین بار در ۱۲ سال اخیر، وحشت از رکود اقتصادی بازارهای وال‌استریت را به لرزه درآورد و سهام آمریکا در معاملات دیشب با سقوط سنگینی روبرو شدند.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، پس از معکوس شدن منحنی سود اوراق آمریکا برای اولین بار در ۱۲ سال اخیر، وحشت از رکود اقتصادی بازارهای وال‌استریت را به لرزه درآورد و سهام آمریکا در معاملات دیشب با سقوط سنگینی روبرو شدند؛ ضمن اینکه با هجوم سرمایه‌گذاران به سوی سرمایه‌های امن، قیمت طلا که در روزهای اخیر سقوط کرده بود، دوباره روند صعودی گرفت و به رکوردهای ۶ ساله خود نزدیک شد.

برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۷ میلادی، سود اوراق ۱۰ ساله آمریکا از سود اوراق ۲ ساله کمتر شد که تحلیل‌گران آن را نشانه‌ای کلاسیک برای وقوع رکود اقتصادی می‌دانند؛ وحشت از این رویداد باعث شد که هر سه شاخص مهم وال‌استریت معاملات دیشب را با سقوطی در حدود ۳ درصد به پایان برسانند که این بدترین افت یک روزه داوجونز از ماه اکتبر تا کنون است.

نشانه‌های ناامیدکننده دیگری از احتمال رکود اقتصادی از نقاط دیگر جهان به چشم می‌خورد؛ آلمان رکود اقتصادی در سه ماهه دوم را گزارش داد و رشد تولیدات صنعتی چین در ماه جولای به پایین‌ترین سطح ۱۷ ساله رسید.

قیمت جهانی خرید نقدی هر اونس طلا، تا ۱۵۳۴.۹۰ دلار بالا رفت اما در ساعت ۱۱:۴۹ به وقت تهران در ۱۵۲۳.۳۰ دلار تثبیت شد.

قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم پس از جهش دیشب خود، امروز ۰.۱ درصدافت کرد و به ۱۵۲۶.۸۰ دلار برای هر اونس رسید.

میانگین صنعتی داوجونز ۸۰۰.۴۹ واحد یا ۳.۰۵ درصد سقوط کرد و به ۲۵۴۷۹.۴۲ واحد بازگشت. اس‌اندپی۵۰۰ هم ۸۵.۷۲ واحد یا ۲.۹۳ درصد سقوط کرد و به ۲۸۴۰.۶ واحد رسید.

کامپوزیت نزدک ۲۴۲.۴۲ واحد یا ۳.۰۲ درصد سقوط کرد و به ۷۷۷۳.۹۴ واحد رسید.