دفاعیات دانیال‌زاده در هفتمین جلسه محاکمه اکبر طبری

دانیال‌زاده در هفتمین جلسه محاکمه طبری به دفاع از خود پرداخت. 

 

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم اکبر طبری و سایر متهمان در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی در حال برگزاری است.

قاضی در ابتدا ضمن اعلام رسمیت و علنی بودن دادگاه، از متهم دانیال‌زاده خواست برای ارائه توضیحات در جایگاه قرار گیرد.

متهم دانیال‌زاده ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: پرونده‌ای که به خاطر آن در اینجا ایستاده‌ام، پرونده‌ای در مورد به طبری است.

وی ادامه داد: 59 مبایعه‌نامه وجود دارد و 59 نفر از من ملک خریداری کردند که به دادگاه تقدیم می‌شود.

وی گفت: اتهاماتی وارد شد؛ گفتند در سال 89 و 90 پرونده داشتم. از نماینده دادستان خواهش می‌کنم پرونده را بدهند بازنگری شود؛ نماینده دادستان گفت از بانکها تسهیلات گرفتم، وثیقه نداشته‌ام و گران‌نمایی کرده‌ام اما تسهیلاتی که از بانک گرفتم معادل 10 برابر آن، وثیقه گذاشتم.

دانیال‌زاده افزود: اگر بانکها آمدند و گفتند من در ازای تسهیلات، 100 هزار تومان هم وثیقه ندادم هرچه گفتند به روی چشم، من به یکی از بانکها 240 میلیارد بدهکارم و 10 هزار میلیارد از وثایقم در اختیار آنها و در بورس است؛ تسهیلاتی که از بانکها گرفته‌ام 760، 400 و 240 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: در سال 87، 560 میلیارد تومان ضرر کردم؛ در سال 91 به کل سیستم بانکی 519 میلیارد تومان بدهی داشتم و آن باعث شد که یا تسهیلات بگیرم یا نیرو‌ها را بیرون بیندازم اما این کار (بیرون انداختن نیروها) را نکردم.

این متهم افزود: به غیر از خانوار خود، 5 هزار خانواده دیگر نیز از کنار کارخانه‌های من درآمد دارند.

رئیس دادگاه خطاب به متهم دانیال زاده گفت: فیلمی که پخش شد جزئی از دلایل بوده است و شما اکنون برای توضیحات درباره آن در جایگاه قرار گرفتید.

متهم دانیال‌زاده در ادامه عنوان کرد: در سال 95 به اتهام اینکه به حسین فریدون رشوه دادم و تصاویری که پخش شد مربوط به این پرونده نبود.

وی گفت: در پایان سال 90 منزلی را با طبری، تهاتر کردم اصلا طبری را ندیدم، در پایان سال 91 یک روز طبری را 22 بهمن که از خانه بیرون می‌آمد، دیدم؛ خواهش دارم 59 قولنامه و مبایعه‌نامه بررسی شود چرا که عین 59 نفر را حتی در محضر نیز ندیده‌ام.

متهم دانیال‌زاده گفت: نماینده دادستان به نکات خوبی اشاره می‌کند و به او تبریک می‌گویم! ممکن است بگوید که به نام فرزندم بوده اما حتی فرزندم نیز در محضر حاضر نشده و این کار‌ها را مباشر من انجام می‌دهد؛ تهاتری که طبری انجام داده با مباشر من بوده و با من نبوده است.

نماینده دادستان گفت: دانیال‌زاده ارز کشور را برای لوازم بهداشتی گرفته است و هیچوقت کالای غیرمجاز یا دست دوم وارد نکرده‌ام.

نماینده دادستان در واکنش به دفاعیات متهم دانیال‌زاده گفت: من از وزارت اطلاعات نقل کردم.

متهم دانیال‌زاده ادامه داد: شخصی واحدی خریده و به واسطه صحبتهای آن فرد می‌گویند گران‌‌فروشی یا ارزان‌فروشی کرده‌ایم، وقتی منزلی را از من 23 میلیارد تومان خرید گرفتار شد، سه میلیارد بدهکار بود که آن را بخشیدم.

قاضی بابایی خطاب به متهم دانیال‌زاده گفت: متهم طبری چه خدمتی به شما کرده است؟

متهم دانیال‌زاده در پاسخ گفت: طبری هیچگونه کاری برای من نکرده است؛ سالهاست در این مملکت خدمت می‌کنم و هیچوقت از هیچکس تقاضای کمک نکردم و پاسخگوی اعمالم بودم.

در این بخش از جلسه دادگاه، نماینده دادستان ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: در جلسات گذشته چهار محور را ترسیم و سه محور را تبیین کردیم که یک محور مانده است؛ لذا لازم می‌دانم مسائلی را توضیح دهم و با توجه به حضور مطلعین در جلسه دادگاه از دادگاه اجازه می‌خواهم هر کجا لازم بود مطلعین در جایگاه قرار گیرند و توضیح دهند.